DOLAR
17,9608
EURO
18,5742
ALTIN
1.031,83
BIST
2.874,82

Altcoin Nedir, Popüler Altcoinler Nelerdir? 2022

Altcoin Nedir, Popüler Altcoinler Nelerdir? 2022
Sponsorlu
26.06.2022 17:12
0
A+
A-

Altcoin Nedir, Popüler Altcoinler Nelerdir?

Altcoin Nedir, Popüler Altcoinler Nelerdir? Altcoin, dijital para borsasında alternatif coin olarak da adlandırılan sanal para birimidir. Kripto para, Bitcoin’in üretimi ile ortaya çıkmıştır ve bilinen ilk kripto para olarak Bitcoin tarihe geçmiştir. Bitcoin üretimindeki eksikliklerin ve hataların giderilmesi için çeşitli kripto paralar üretilmeye başlamıştır. Bitcoin’den sonra üretilen kripto paraların tamamı Altcoin olarak adlandırılır. Günümüzde en çok bilinen Altcoinler, Ethereum, Dogecoin, Cardano, Terra, Solana gibi altcoinlerdir.

Altcoin Nedir?

Altconin tanımını yaparken kripto para özelliklerine ve Bitcoin’e değinmek gerekir. Altcoin, kripto para, sanal döviz gibi isimlerle de adlandırılır. Genel özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Sadece sahibinin emri ile el değiştirebilir.
 • Yeni arz oluşturmalıdır.
 • İşlem ve sahiplerinin kayıtları olmalıdır.
 • Birden fazla işlem yapılırsa sadece birini yerine getirmelidir.
 • Kriptografik teknikle sadece sahibi tarafından ispat edilebilmelidir.

Kripto paraların temel özellikleri bu şekilde ifade edilir ve hepsinde aranan özellikler bunlardır. Bunun dışında Altcoinler üretilirken Bitcoin’deki eksiklik ve hatalar esas alınmıştır. 2009 yılında Bitcoin üretildikten sonra alternatif coinler üretme fikirleri ortaya çıkmıştır. Zamanla aynı özellikleri taşıyan sanal paralar üretilmeye başlamış ve ilk kripto paradan sonra üretildiği için Altcoinler olarak adlandırılmıştır.

Sponsorlu

Kripto para, sanal ödemelerde, alışverişlerde kullanılabilir hale geldiği gibi kendi içinde bir döviz piyasası oluşturmuştur. Altcoinler alınıp satılabilir, internet ödemelerinde kullanılabilir. Sanal döviz alınması adına açılan birçok kripto cüzdan ortaya çıkmıştır.

Bitcoin ve Altcoin Arasındaki Farklar

Altcoin Nedir, Popüler Altcoinler Nelerdir? Altcoinler, kripto para piyasasını büyütmek için ortaya çıkmış ve piyasanın hareketlenmesini sağlamıştır. Altcoinlerle birlikte piyasada daha hızlı işlemlerin yapıldığı görülmeye başlamıştır. Bitcoin ile arasındaki farklılara bakıldığında ise Bitcoin’in kripto para felsefesini oluşturduğunu söylemek gerekir. Altcoinler, Bitcoin esas alınarak tasarlanmıştır ancak ilk kripto parada ortaya çıkan eksiklikleri gidermek amaçlanmıştır.

Sponsorlu

Altcoin, Bitcoin’e kıyasla rekabet avantajı sağlar ve bloklar oluşturur. Bitcoin’in akıllı sözleşme yeteneklerinin sınırlı olması, Altcoin üretimlerinde bu eksikliğin üzerine düşünülmesine yol açmıştır. Daha sonra ortaya çıkan kripto paraların enerji tüketimini en aza indirmesi üzerine fikirler sunulmuş ve çalışmalar yapılmıştır.

Altocinlerin her birinin farklı özellikleri ve isimleri vardır. Hepsini aynı sınıfta değerlendirmek mümkün olmasa da kendine has bir piyasa oluşturduğunu söylemek mümkündür. Piyasası daha çok talep gördüğü gibi Bitcoin’e kıyasla altcoinlerin daha hızlı yükseleceği yönünde görüşler vardır.

Altcoin Avantajları

Bitcoin’den sonra ortaya çıkan altcoinlerin farklı özellikleri ve avantajları vardır. Popüler Altcoin listesine giren Ethereum, bu avantajların daha net görülmesini sağlamıştı. Alcoinlerin sağladığı başlıca avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Likiditesi yüksektir.
 • İşlem gizliliği daha yüksektir ve kullanıcı düzeyi daha fazladır.
 • Madencilik hizmetlerinin uygun fiyatlarla verilmesine imkan tanımıştır.
 • Yatırım imkanlarını artırmıştır.
 • Daha somut adımlar atılmasını kolaylaştırmıştır.
 • İşlem hızının yüksek olduğu Altcoinler bulunur.
 • Dalgalanmaları güçlü olduğu için yüksek kazançlar elde edilmesi mümkündür.
 • Defi alanındaki sistemlerde yapılan tüm işlemlere imkan sağlaması da avantajları arasında sayılabilir.

Altcoinler, Bitcoin’den sonra ortaya çıktığında daha çok rağbet görmeye başlamış ve piyasanın canlanmasına zemin hazırlamıştır. Bitcoin hala en değerli kripto paralar arasında gösterilse de bazı Altcoinler, Bitcoin ile yarışır hale gelmiştir. Talebin artmasını sağladıkları için piyasa değerleri anlık yükselebilir ve kazanç oranları ciddi boyutlara ulaşabilir.

Altcoin Nedir, Popüler Altcoinler Nelerdir?

Popüler Altcoinler

Altcoin Nedir, Popüler Altcoinler Nelerdir? Bitcoin’den sonra ortaya çıkan kripto paralar arasında en popüler ve önemlisi Ethereum’dur. ETH olarak kısaltılan dijital para, en çok rağbet gören ve değeri en yüksek olan kripto paralar arasına girmiştir. Daha sonra dogecoin ve litecoin gibi Altcoin üretimleri de popüler Altcoin sayısını artırmıştır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.