Analistler Altın Tahminlerini Açıkladı

Analistler Altın Tahminlerini Açıkladı. Piyasaların usta isimlerinden altın fiyatları için yıl sonu tahminleri gelmeye devam ediyor. FED’den gelen ılımlı mesajlar sonrasında yükselen altın fiyatlarının bu seviyeleri görmeye devam etmesi bekleniyor. Yerli ve yabancı piyasa analistlerinden kritik altın yorumu…

Piyasaların genelinde ABD Merkez Bankası (FED) tarafından alınan son 75 baz puanlık karar sonrasında yeni seviyeler takip edilmeye başladı. Faiz oranlarının artmasının ardından toplu bir şekilde rahatlama eğiliminin görülmesi dikkat çekti. Bazı piyasa analistleri ise yıl sonunda altın fiyatlarında takip edilecek yeni seviyelere işaret etmeye devam ediyor. Değerli metalde yıl sonuna kadar önemli bir dönüm noktası görüleceği aktarılıyor. Uzmanlardan gelen yeni tahminler sonrasında altın fiyatlarında son haftada görülen yükseliş eğilimi ise yeni tahminlerin ortaya çıkmasını sağladı.

Sponsorlu

Altın Tahminleri

Analistler Altından Umutlu!

Küresel piyasalarda sözü geçen pek çok analist tarafından altın fiyatlarına yönelik kritik değerlendirmeler yapıldı. State Street Global Advisors analistlerinden Geroge Milling Stanley, yaşanan son gelişmeler sonrasında altının 1.700 doların altına gerilediği son hamlenin abartılı olduğunu işaret etti. Bu nedenle 1.700 doların üzerine yeniden çıkmasının gereğe daha uygun olduğunu aktardı. Öte yandan artan ekonomik belirsizliğin devam edeceğine de dikkat çeken analistler, altın fiyatlarının 1.700 dolar seviyelerinde destek tutabilmesinden memnun olduğunu dile getirdi.

FED faiz artırımından ziyade piyasalarda artın doları zayıflatacak ve tahvil getirilerini sınırlandıracak durgunluk tehdidinin etkilerinin görüldüğü aktarılıyor. Öte yandan ekonomi yavaşlasa bile FED’in enflasyonu tamamen kontrol altına almasının olası olmadığına da dikkat çekildi. Ons altında yabancı piyasalarda takip edilen bu gelişmeler yurt içinde de fiyatlara yansımaya devam ediyor.

Sponsorlu

Altın Fiyatlarında Son İki Çeyrekte Yükselişe Geçebilir!

Altın fiyatlarında son haftadan itibaren takip edilen yeni toparlanma eğilimi sonrasında kritik tahminler gelmeye başladı. Genelde yaz ortasında yaşanan düşüşün ardından 3’üncü ve 4’üncü çeyreklerde toparlanma eğiliminin devam ettiğine işaret edildi. 2022 yılından bu yana ortalama olarak altının yüzde 5’ten fazla değer kazandığı aktarıldı. Uzmanlar ise yaşanan bu gelişmeler sonrasında altında hangi seviyelerin takip edileceğine dair beklentilerini açıklamaya devam ediyor.

Altın Yıl Sonunda 2.050 Doları Görebilir!

Piyasa uzmanlarından peş peşe altın fiyatlarına yönelik tahminler gelmeye devam ediyor. Ekonomist Mehmet Ali Yıldırımtürk tarafından önceki hafta itibariyle yapılan tahmin kapsamında ons altın fiyatlarının 1.950 dolar seviyesinin üzerine doğru hareketlenebileceği aktarıldı. Bu hareketliliğin görülmesi halinde gram altında da benzer bir eğilim takip ediliyor.

Gram altında ise beklenti 1.500 liraya kadar çıkmış durumda. Enflasyonda görülen artış ve jeopolitik gerginlikler sonrasında altın fiyatlarında yükseliş devam ediyor. Güncel piyasa hareketlerine göre yatırımcıların bu yeni seviyelere göre pozisyon almaları öneriliyor. Yaşanacak ani fiyat hareketlerine karşı da uzmanlar uyarılarını yineledi.

Gram Altın Ne Kadar?

Hafta sonu sakin seyreden gram altın 1.017 lira seviyesinden hareket etmeye devam ediyor. Kısa süre önce yeniden bin lira seviyesini gören gram, ons altında yaşanan yükseliş ve dolar kurundaki hareketlilik sonrasında yukarı yönlü atak yapmıştı. Ons alında ise 1.766 dolar seviyesi takip ediliyor.

Çeyrek Altın Ne Kadar?

Çeyrek altın fiyatları ise yeni hafta için hazırlık yapmaya başladı. Yarından itibaren yeni haftada gelecek haber akışı ve takip edilecek piyasa verilerine göre çeyrek altın fiyatının artması bekleniyor. Mevcut görünümde ise çeyrek altın 1.679 lira seviyesinden hafta sonu sakin geçen piyasalarda işlem görmeye devam ediyor.