Avrupa Merkez Bankası, Dağıtılmış Defter Teknolojisini Araştırıyor

Son dönemde birçok düzenleyici çerçeve kripto para sektöründeki birçok teknoloji ile yakından ilgileniyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta da Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), bankalar arası ödemelerin verimliliğini artırmada dağıtık defter teknolojisinin (DLT) potansiyelini incelediğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası, Dağıtılmış Defter Teknolojisini ile İlgileniyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta da Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), bankalar arası ödemeleri dağıtık defter teknolojisini (DLT) araştırıyor.

avrupa merkez bankasi dagitilmis defter teknolojisini arastiriyorasd

DLT’nin birçok faydasını sıraladıktan sonra, Panetta bazı dezavantajları da vurguladı ve tamamen DLT‘ye dayalı yeni bir sistem inşa etmek yerine ECB’nin toptan yerleşimler için mevcut altyapısı üzerine inşa edilen bir sistem için bir dava açtı.

Dağıtılmış defter teknolojisini detaylandırmak gerekirse, büyük bir ağdaki bireysel katılımcılar tarafından bağımsız olarak tutulan ve güncellenen merkeziyetsiz bir veritabanı olarak karşımıza çıkıyor. Panetta’ya göre, genellikle sadece bankalar arası transferlerin ödenmesi için kullanılabilen yeni bir DLT tabanlı merkez bankası dijital para birimi türü olarak çerçevelenen toptan merkez bankası dijital para birimleri aslında çok uzun zamandır var.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta konu ile ilgili olarak yaptığı bir konuşmada şu ifadeleri kullandı:

Ancak toptan CBDC, herhangi bir dijital teknolojiye dayanabileceğinden, DLT ile eş anlamlı değildir.

Kaynak : BTCHaber

Add a Comment