Avustralya, CBDC Kullanımı İçin Çalışmalarını Hızlandırdı

Son dönemde birçok ülke merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çalışmaları ile yakından ilgileniyor. Son olarak Avustralya Merkez Bankası (RBA), merkez bankası dijital para birimi pilot uygulamasını 2023 ortasına kadar tamamlamayı bekliyor.

Avustralya’nın CBDC Pilot Uygulaması 2023’te Tamamlanacak

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Ocak 2023’te başlaması beklenen pilot merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesi “eAUD”‘un teknik detaylarını paylaştı.

avustralya cbdc kullanimi icin calismalarini hizlandirdiASD

Avustralya, getireceği potansiyel ekonomik faydalara odaklanarak dijital para birimi için bir yıllık araştırma programı başlatmıştı. Pilot program için devlet destekli bir endüstri grubu olan Dijital Finans Kooperatifi Araştırma Merkezi (DFCRC) ile ortaklık kuruldu.

Söz konusu bu pilot uygulamanın amacı, bir CBDC yayınlanmasıyla desteklenebilecek “yenilikçi kullanım durumlarını keşfetmek“. Ayrıca Avustralya hükümeti tarafından hazırlanan ve gelecekteki yasaları önermek için kullanılabilecek bir belge olan beyaz kitap, projenin bir CBDC ile ilgili düzenleyici hususları da araştırdığını söyledi.

Bu süreç içerisinde, CBDC verilmesiyle desteklenebilecek yenilikçi kullanım senaryoları, iş modellerinin belirlenmesi, teknolojik, yasal ve düzenleyici hususların bazılarının daha iyi anlaşılması çalışıldı.

Kaynak : BTCHaber

Add a Comment