Bitcoin, Amerika Birleşik Devletleri hisse piyasasındaki düşüşe karşın ayakta kaldı

Bitcoin, Amerika Birleşik Devletleri hisse piyasasındaki düşüşe karşın ayakta kaldı

Amerika Birleşik Devletleri hisse piyasaları, dünkü operasyonlarda sert düşüşler kaydoldu. Buna karşın Bitcoin BTC, Amerika Birleşik Devletleri operasyon saatlerinde hisse piyasalarının aksine yukarıya güzergahlı hareket etti.

Amerika Birleşik Devletleri endeksleri arasında teknoloji ağırlık endeks Nasdaq, dün %2,84 düşüş kaydoldu. S&P 500 endeksi de %2’nin üzerinde değer kaybına sahipti. Bitcoin ise aynı saat diliminde %3’e erişen değer çoğalışıyla 19.000 dolardan 19.500 dolar bandına yükseldi.

Yeni gün açılışında bir ölçü ivme kaybeden Bitcoin, sabah saatlerinde yine derlendi ve şu an 19.500 dolara geri döndü.

Son 24 saatte görülen bu ayrışma, bu hafta ikinci kere yaşandı. Bitcoin, bu hafta Salı günü yukarıya güzergahlı bir sıçrama yaparak kısa bir süre 20.000 dolar bandında hareket etti, ancak satış baskısı ağır basınca mevcut konumuna gözetemedi.

Bitcoin ile hisse piyasaları arasındaki korelasyon eksiliyor mu?

Bu hafta açılışından itibaren Bitcoin, %4 değer çoğalışıyla ilerlerken Nasdaq ve S&P 500 endeksi, %1’in üzerinde değer kayıplarına sahip. Bu mevzuya değinen tahlil firması Santiment, bu hareketi, Bitcoin’in uzun süredir takip ettiği Amerika Birleşik Devletleri hisse piyasalarından ayrışmasına müteveccih ilk sinyal olabileceği şeklini açıkladı.

Bazı piyasa yorumcuları ise küresel ekonomideki güçlüklerin bir noktadan sonra kripto para piyasalarına olan arzı artırma olasılığı üzerinde duruyorlar. Öyle ki son zamanlarda gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının aldığı kararlar, ekonomide resesyon kaygılarını körüklemeye devam ediyor.

Öteki yandan İngiliz Merkez Bankasının senet piyasasını gözetmek ismine attığı adımlar, sterlinin dolar karşısında sert düşmesine neden oldu. Bu, bir noktada itibari para ünitelerinin Bitcoin’den daha volatil hale gelebildiğini gösterdi.

Önümüzdeki günlerde kripto para piyasasıyla Amerika Birleşik Devletleri hisse piyasası arasındaki korelasyon daha yakından takip edilecek gibi görünüyor.

Add a Comment