Bitcoin yatırımcıları panik yaşıyor!

Bitcoin yatırımcıları panik yaşıyor! MicroStrategy CEO’su değişti 129 bin BTC satılacak mı?

Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği MicroStrategy şirketinin CEO’su Michael Saylor görevi bıraktı. Şirketteki pozisyonu değişen Saylor’un ardından 129 bin BTC tutan MicroStrategy’nin elindeki Bitcoin’leri satacağı iddia edildi. İşte detaylar…

2021 ve 2022 yıllarında adından sık sık söz ettirmeyi başaran Michael Saylor, MicroStrategy CEO’luğundan ayrılacağını duyurdu. Bitcoin boğası olarak bilinen ve her fırsatta BTC’den övgü dolu sözlerle bahseden Saylor’un CEO’luk görevini bırakacak olması basında geniş yankı buldu. Kripto para topluluğunun en sevdiği isimlerden biri olan Saylor, son dönemde BTC yatırımları nedeniyle sert bir dille eleştiriliyordu. Ünlü ismin MicroStrategy CEO’luğu bırakıp şirkette yöneticilik pozisyonuna geçeceğini duyurması, sosyal medyada yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Son yıllarda Bitcoin’in en büyük kurumsal destekçilerinden biri olan MicroStrategy şirketinin CEO’su Michael Saylor, bu dönemde 129 bin 699 BTC yatırımı yaptı. Şirket eline geçen Bitcoin’lerden zarar etti. Son BTC  düşüşüyle birlikte henüz gerçekleşmemiş zararda olduğu bilinen MicroStrategy, ABD borsalarında değer kaybedince bazı söylentiler ortaya çıktı. Ancak her fırsatta Bitcoin’i desteklediğini belirten Michael Saylor, şirketin BTC politikasından vazgeçmeyeceklerini sık sık dile getirdi.

MicroStrategy CEO’su Değişiyor

Mevcut koşullarda MicroStrategy şirket başkanı olan Phong Le, CEO olan Michael Saylor’un görevini devralacak. Saylor ise görevi devrettikten sonra MicroStrategy şirketinin İcra Kurulu Başkanı olarak yönetim kurulundaki görevini sürdürecek. MicroStrategy kurucusu Michael Saylor, faaliyete başladığı 1989 yılından beri CEO olarak görev yapmıştı. Bu pozisyon değişikliği sosyal medyada ve kripto para yatırımcılarında ciddi tepkilere neden oldu. Öte yandan Saylor ise bu değişiklik ile BTC stratejilerini daha da güçlendireceklerini belirten bir açıklamada bulundu.

Söz konusu pozisyon değişikliği ile ilgili basın açıklaması yapan Saylor şunları söyledi: “Başkan ve CEO rollerini ayırmanın, Bitcoin ve kurumsal analitik yazılım işimizi büyütme konusundaki iki kurumsal stratejimizi daha iyi takip etmemizi sağlayacağına inanıyorum. İcra Kurulu Başkanı olarak, Bitcoin satın alma stratejimize ve ilgili Bitcoin savunuculuğu girişimlerine daha fazla odaklanabileceğim. Phong ise genel kurumsal operasyonları yönetmek için CEO olarak yetkilendirilecek”

MicroStrategy Hisseleri Yükselişe Geçti

Kripto para basınında da geniş yankı bulan haberlerde Saylor, tüm enerjisini Bitcoin’in kurumsal olarak benimsenmesine ayıracağını dile getirdi. Böylelikle yeni CEO Phong Le, firmanın kurumsal işlerine odaklanırken Saylor ise daha fazla BTC odaklı çalışmalar yapabilecek. “Bir sonraki işimde Bitcoin’e daha fazla odaklanmayı planlıyorum” diyen Saylor’un görevi devretmesinin ardından uzun süredir düşüşte olan MicroStrategy hisseleri yükselişe geçti.

ABD borsalarında listelenen MicroStrategy şirketinin hisseleri, CEO’nun değişmesinden sonra yüzde 15 artış gösterdi. Yöneticiler şirketin stratejik yönünde önemli bir değişiklik beklememelerine rağmen bu pozitif görünüm yatırımcılar tarafından fiyatlandı. Benzer bir yükselişin Bitcoin’de olup olmayacağı merak edilirken, MicroStrategy’nin elindeki 129 bin BTC’nin satılabileceği endişesi gündeme geldi. Kripto para yatırımcıları dev iş zekası firmasının kasasında bulunan Bitcoin’lerin satılması halinde ciddi bir düşüş hareketiyle karşılaşabilir.

BTC Boğası Michael Saylor’a Sert Eleştiri

Geçmişte BTC destekçiis olmasına rağmen daha sonra kripto para karşıtı tutum takınan Nicholas Taleb, tüm dikkatleri üzerine çeken bir açıklamada bulundu. Michael Saylor’un CEO’luk görevini bırakmasını eleştiren Taleb, “120 bin BTC’yi daha ne kadar daha satmayacaklar.? Bu BTC’leri ne zaman satmak zorunda kalacaklar? Saylor’un istifası MicroStrategy’in ‘Asla satmayacağız’ tabutuna bir çivi daha çaktı.” şeklinde konuştu. Ünlü ekonomist şirketin elindeki BTC’leri her an satabileceğine dair açıklamalar yaparak kripto para topluluğunda panik yarattı.

Add a Comment