Bitcoin’de ‘Mt. Gox’ gerilimi

Bitcoin’de ‘Mt. Gox’ gerilimi

Kripto para piyasaları tarihinin en büyük hırsızlıklarından biri olan Mt. Gox vakasında çalınan bir kısım Bitcoin’in piyasaya tekerrür sunulacağı temennisi sert satış dalgası yarattı. Düşen tehlike iştahı da piyasa da olumsuz tesir yaratan unsurlardan biri oldu.

Kripto piyasalara yine ‘Mt. Gox’ kabusu çöktü.

Düşen tehlike iştahının yanında kripto Borsa Mt. Gox’tan çalınan bir kısım Bitcoin’in piyasaya geri dönüp, satılacağı doğrultusundaki evhamlar yeni bir satış dalgası yarattı.

Bitcoin yüzde 9’a varan düşüşle 21 bin 500 doların altını test etti. Ethereum’da da günlük kayıp yüzde 9’a çıktı.

2010 senesinde kurulan Tokyo merkezli kripto para Borsası kurulduğu günden itibaren bir hayli siber hamleye maruz kalmıştı.

2014 seneyi başında kullanıcılar uzun çekim müddetleri mevzusunda şikayetlerini artırmıştı. Çekim süreçleri o kadar uzun olmaya başlamıştı ki kullanıcılar forumlarda şikayet grupları dahi oluşturmuştu.

Sekiz senelik süreç sonunda duruşma kurulu mağdurlara yatırımlarının bir kısmını geri ödeyeceklerini açıkladı. Kurul, elinde mağdurlara dağıtılmak üzere 140.000 Bitcoin ve 500 bin Amerika Birleşik Devletleri doları bulunduruyor.

Piyasaya bir anda girecek olan günümüz bedeli 3,3 milyar dolarlık 140 bin Bitcoin ise kripto yatırımcılarını sıkıntılı etti. Nedeni ise 2014 senesinde Mt.Gox borsasında Bitcoin’leri çalınan mağdurların vasati Bitcoin maliyetleri 200 dolar olduğunun düşünülmesi.

Piyasalarda konuşulan senaryolardan birinde maliyetleri fazla düşük olan Bitcoin’lerin giderek artan enflasyonist bir civarda mağdur yatırımcılar tarafından dolaysız nakde çevrilmesi. Bu senaryoda Bitcoin üzerinde giderek artan bir satış dalgası ve kripto piyasalarda ciddi bir çöküş bekleniyor.

Add a Comment