DOLAR
17,9662
EURO
18,5952
ALTIN
1.034,38
BIST
2.855,09

Cardano Nedir? 2022

Cardano Nedir? 2022
Sponsorlu
11.07.2022 16:03
0
A+
A-

Cardano Projesi Nedir? Kim Kurdu?

Cardano Nedir? Cardano projesi nedir? Sorusu kripto para dünyasında yer alanların ya da bu dünyaya adım atan kişilerin merak ettiği bir konudur. Cardano projesi 2015 yılında gelişimine başlanılan bir projedir. 2017 yılında hayatımıza giren bu kripto para platformu Charles Hoskinson tarafından başlatılmıştır. Peki genel olarak Cardano projesi nedir? İnceleyelim.

Cardano Nedir?

Cardano Nedir? Cardano genel bir tanımla akıllı sözleşmeler için halkın da rahatlıkla ulaşabileceği bir blockchain platformudur. Yani hem bir kripto para birimi ağı hem de açık kaynaklı bir sözleşme olarak yer alır. Cardano projesinin kripto para birimi ise ADA olarak geçer.

Cardano Projesi Tarihi

Sponsorlu

Cardano projesinin başlangıç tarihi 2015 yılı olarak geçer. 2017 yılında ise Ethereum ve BitShares’in de kurucularından biri olan Charles Hoskinson tarafından kullanıma açılır.  Platformun adı ünlü İtalyan Rönesans matematikçi, fizikçi, astrolog ve hekim olan Gerolamo Cardano’dan almıştır. Bu platformun kripto para birimi olan ADA ise adını ünlü İngiliz matematikçi ve yazar olan Ada Lovelace’den almıştır. Cardano projesi alanında uzman akademisyen ve mühendislerden oluşan bir ekip tarafından hazırlanmıştır. Cardano projesinin herhangi bir merkezi bulunmaz. Merkezi olmasa da bunun yerine bir blok zinciri üzerinde çalışır.

Cardano Neden Kullanılır?

Sponsorlu

Cardano Nedir? Cardano projesinin ne olduğu kadar, bu projenin kullanım alanı da merak edilenler arasında yer alır. Cardano projesinin kullanımı kripto para göndermek ve almak içindir. Yalnızca kripto para birimi olarak adlandıramayacağımız Cardano, kişiler, kuruluşlar ve hükümetlerin de kullandığı finansal uygulamaların yürütülmesini sağlayan teknolojik bir platformdur.

Cardano Projesi Avantajları Nelerdir?

Cardano projesi kurulduğu günden bugüne kadar kullanıcılarına pek çok avantaj sunmuştur. Cardano projesinin avantajlarının başında, kullanıcıların sistem üzerinde daha rahat bir şekilde güncelleme yapabilmesine olanak tanır. Ayrıca yumuşak çatallanmalarla yükseltme yapılmasını kolaylaştıran bloklar inşa edilmesini sağlar. Cardano kullanıcılarına ihtiyaçlarını düzenlerken talepleriyle birlikte dengeleme ve mahremiyet oluşturma fırsatı sunar. Yeni düzenlenen bu bilgi işlem tarzı, her kullanıcı için adil finansal hizmet sağlar. Bu sayede daha çok sayıda finansal katılım sağlanmış olur. Ayrıca Cardano algoritması kripto para madenciliğinde elektrik tüketimini azaltır.

Cardano Nasıl Satın Alınabilir?

Cardano satın alma işlemi Türk lirası ile oldukça kolay bir şekilde halledilir. Cardano satın almak için öncelikle herhangi bir kripto para borsası üzerinden ücretsiz bir şekilde hesap oluşturmanız gerekir. Ardından her kripto para türünün yeni hesap açımında olduğu gibi kimlik doğrulaması yapmanız gerekir. Kimlik doğrulaması yapmak içinse hesap doğrulaması bölümünden kimlik ya da pasaportunuzu kullanarak, net bir şekilde ön ve arka yüzlerini yüklemeniz gerekir. Ardından hesap doğrulaması sağlanacaktır. Bu işlemlerin ardından istediğiniz türde bir ödeme yöntemi belirlemeniz gerekir. Cardano satın alacağınız zaman varlık listesinden Cardano’yu seçmelisiniz. Satın almak istediğiniz tutarın girişini yaptıktan sonra satın alma önizlemesi seçeneği ile işleminizin tüm ayrıntılarını görebilir ve onayınızdan sonra Cardano satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Cardano projesi nedir? Sorusunun cevabı bu şekildedir.

Cardano Nedir?

Cardano Gönderme İşlemi

Cardano kripto paraları bir başkasına gönderme işlemi oldukça basittir. Cardano gönderme işlemi için cüzdanınıza girmeniz gerekir. Cüzdanınızın alt kısmında yer alan gönder seçeneğine tıklamalı ve ilk olarak göndereceğiniz kişinin cüzdan adresini eksiksiz ve doğru olarak girin. Bu işlemin ardından  göndermek istediğiniz miktarın girişini yapın. Göndermek istediğiniz ağ türünü seçmeniz gerekir. Güvenliğin sağlanması için karşınıza tekrar doğrulama sayfası çıkacaktır. Girmiş olduğunuz tüm bilgilerin kontrolünü tam olarak sağladıktan sonra şimdi gönder seçeneği ile işleminizi tamamlamış olursunuz.

Cardano satın alma yöntemlerinden ve Cardano projesi nedir? Sorusundan bahsettik.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.