Efe Bulduk: Madencilik Enerji Fiyatlarını Etkilemiyor!

Kıvılcım Harika Ertunç moderatörlüğünde Vedat Güven, Cemil Şinasi Türün, Tansel Kaya ve Efe Bulduk‘un kriptoda enerji konusunu masaya yatırdığı Kripto Meydanı gerçekleşti. İkincisi düzenlenen etkinlikte, kriptonun tükettiği enerji, düzenleyicilerin bakış açısı ve çok daha fazlası konuşuldu. Küresel enerji tüketiminde kriptonun konumunun abartıldığını bir kez daha vurgulayan Efe Bulduk, bu alanda önemli noktalara parmak bastı.

Efe Bulduk Madencilik Enerji Fiyatlarini Etkilemiyor 2

Efe Bulduk, Kripto Madenciliğinin Gelişimini Vurguladı

Kripto sektöründe düzenlemelerin ana odak olduğu günümüzde en önemli maddelerden biri de şüphesiz enerji tüketimi. Özellikle Proof of Work konsensüs mekanizmasına sahip olan kripto paraların tükettiğini elektrik enerjisi ve ekipman maliyetleri, başta düzenleyiciler olmak üzere sektörün eleştirmenleri tarafından sık sık gündeme getiriliyor.

Kripto Meydanı’nda bir araya gelen uzmanlar ise tam olarak bu konuya odaklandılar. Teker teker konuşmacılar konu hakkında yorumlarda bulunurken, oldukça önemli açıklamalardan biri de Efe Bulduk‘tan geldi. Bulduk, enerji ekonomisti olarak kripto enerji tüketimine bakınca yapılan saldırıların bir temeli olmadığını düşündüğünü belirtti. Bununla birlikte ortaya atılan “çok fazla enerji tüketiyor, verimsiz” gibi iddiaları ise “saçmalık” olarak nitelendirdi.

Tüm bunlara ek olarak Bitcoin madenciliğinin son 8 yılda 58 kat geliştiğini söyleyen Bulduk, madencilik operasyonlarının dünya enerji fiyatlarını da etkilemediğini belirtti:

“Karbon salınımı olarak en son endişelenmemiz gereken şey, madencilik dinamik olarak gelişiyor ve tüketim sürekli düşüyor”

Kaynak : BTCHaber

Add a Comment