ETH Kurucusu Buterin Ters Köşe 28 Haziran

ETH kurucusu Buterin’den ters köşe: EOS’u övünce yatırımcılar şaşırdı

ETH Kurucusu Buterin Ters Köşe. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, son açıklamasında EOS projesinden övgü dolu sözlerle bahsetti. Kripto para topluluğunun gündemine düşen bu açıklamalarda Buterin’in ciddi mi olduğu yoksa işi dalgaya mı aldığı anlaşılmayınca yeni tartışma yarattı…

Kripto para piyasasında belirsizlik devam ederken sektörün önde gelen temsilcilerinden önemli açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son olarak piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özellikle yerli altcoin yatırımcılarının da yakından takip ettiği isimlerden Vitalik Buterin, piyasanın gidişatı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Son açıklamasında kendisinden beklenmeyen bir şekilde ifade dili kullanan ETH kurucusu Buterin, kripto para topluluğunda yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Buterin EOS Projesini Övdü

ETH Kurucusu Buterin Ters Köşe. Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, başka bir altcoin projesinden övgü dolu sözlerle bahsetti. Ancak Buterin’in bu övgü sırasında alaycı bir tavır takınması ise kafalarda soru işareti bıraktı. Ünlü geliştirici bir zamanların popüler blockchain projesi EOS altcoinini överken alışık olmadığımız alaycı bir dil kullandı. EOS kısaltmasının “Ethereum on Steroids” (Steroid basmış Ethereum) olduğunu iddia eden Buterin’in bu açıklaması altcoin yatırımcılarını kızıştırdı.

Ethereum kurucusu, bu projeden bahsederken çekirdek ekibinin “Ethereum saflığı ve idealistliğinden ders çıkarmayı başardıklarını ve son derece ölçeklenebilir bir blockchain projesi geliştirdiklerini” vurguladı. Öte yandan bu paylaşıma yorum yazan isimler arasında altcoin piyasasının önde gelen simalarından Cardano kurucusu Charles Hoskinson da vardı. ADA coin yatırımcılarının yakından takip ettiği Hoskinson, yazdığı yorumla tüm dikkatleri üzerine çekti.

Ethereum Katiline Övgü Dolu Sözler

ETH Kurucusu Buterin Ters Köşe. Ethereum projesinin kurucusu Vitalik Buterin, kripto para piyasasında Ethereum katili olarak adlandırılan projelerden biri olan EOS’u övmesi büyük tartışma yarattı. Ünlü geliştiricinin bu açıklamasına yorum yapan Cardano kurucusu Charles Hoskinson ise “Vitalik, iyi misin?” şeklinde tepki gösterdi. Bazı altcoin yatırımcıları bu övgü dolu sözler sonrasında Vitalik Buterin’in sosyal medya hesabının hacklendiği iddiasını ortaya attı. Öte yandan pek çok kripto para yatırımcısı ise Vitalik Buterin’in bu açıklamalarını olduğu gibi kabul ederek Kanadalı yazılımcısının başarısız rakibini övmesi karşısında şaşkınlıklarını dile getirdi.

Kripto para piyasasında belirsizliğin devam ettiği bu dönemde altcoin yatırımcıları, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’den daha somut açıklamalar yapmasını bekliyordu. Oysa Buterin, ironik bir dille EOS projesini överek kripto para topluluğunu adeta ikiye böldü. Bazı ETH destekçileri Vitalik Buterin’in bu açıklamasını ironi yaptığı gerekçesiyle keyifle takip ederken bazı topluluk üyeleri ise Buterin’e sert tepki gösterdi. Bu sürecin sonunda altcoin topluluğundaki EOS coin tartışması giderek alevlendi.

ETH Kurucusu Buterin Ters Köşe

Vitalik Buterin İronik Açıklamasıyla Gündemde

ETH Kurucusu Buterin Ters Köşe. Bir süre sonra Ethereum kurucusunun neden bu şekilde bir paylaşım yaptığı ortaya çıktı. Esasında Vitalik Buterin, Ethereum topluluğu içinde EOS ile ilgili bir süredir devam eden şakaya atıfta bulundu. Programcının takipçileri arasında sadece çok az sayıda altcoin yatırımcısı Buterin’in şaka yaptığını anlayabildi. Son dönemde gerçekleştirdiği IPO etkinliği ile EOS projesinin 4 milyar dolarlık getiri ile rekor kırdığı biliniyordu. Ancak proje sonraki yıllarda adeta belirsizliğe gömüldü ve eski şaşalı günlerini mumla aratır oldu.

Block.one tarafından piyasaya sürülen EOS coin projesi, piyasaya rekorla girmiş olmasına rağmen sonradan ilgiyi giderek kaybetti. Bu kapsamda elde edilen verilere göre blockchainin kullanıcı tabanı 2018 yılından beri hızla azalmaya başladı. EOS coin 2018 yılında en büyük kripto paralar arasında yer alırken, günümüzdeki piyasa değerine göre 48. sırada bulunuyor.

 

Add a Comment