Ethereum 2.0 Nedir? 2022

Ethereum 2.0 Yükseltmesi Hakkında Merak Edilenler

Ethereum 2.0 Nedir? Ethereum 2.0 yükseltmesinin 2022 yılının ikinci çeyreği içerisinde hayata geçmesi planlanıyordu. Bu durum kripto paralar ile ilgilenen pek çok yatırımcının elbette dikkatini çekti. Bilindiği üzere Ethereum oldukça büyük bir farkla dünya üzerinde en popüler durumda akıllı sözleşme platformu olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu kadar popüler olması Ethereum üzerinde yapılan işlemlerin de çok yavaş olmasına sebep oluyor. Çünkü bakıldığında neredeyse rutin durumda olarak aşırı yüklemeye maruz kalınıyor. Yapılan yükseltmenin amaçlarından biri de elbette bu yavaşlığı gidermek olarak karşımıza çıkıyor. Kripto para borsası ile ilgilenen pek çok kişi Ethereum 2.0 yükseltmesi hakkında gelecek olan yenilik ve güncellemeleri merak ediyor.

Ethereum 2.0 Nedir?

Ethereum 2.0 Nedir? Bilindiği üzere Ethereum 2.0, Ethereum blok zinciri üzerinde yeni bir güncelleme olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda Serenity ya da Eth2 olarak biliniyor. 2.0 yükseltmesi ile birlikte Ethereum üzerinde daha fazla işlem yapılabilmesinin önü açılması amaçlanırken bunun yanı sıra Blockchain ağı üzerinde yapılan transfer işlemlerinin hızlandırılması için çalışılıyor. Bu yükseltme ile birlikte ağ üzerinde yapılan işlemlerin verimliliği ve ölçeklenebilirliğinin de artırılması amaçlanıyor. Aynı zamanda elbette 2.0 güncellemesi ile birlikte Ethereum ağının daha sürdürülebilir, güvenli ve ölçekli bir yapı haline getirileceği söyleniyor.

Ethereum 2.0 Ne Zaman Çıkacak?

Kripto para borsası ile ilgilenmekte olan pek çok kişi 2.0 yükseltmesinin ne zaman hayata geçirileceğini merak ediyor. Bilinen o ki Ethereum 2.0 yükseltmesi aşama aşama gerçekleştiriliyor. İlk aşamadan sonra ikinci aşamanın ise 2022 yılının ikinci çeyreğinde yani The Merge olarak adlandırılan kısmında hayata geçirilmesi bekleniyor. İkinci aşamanın hayata geçirilmesi ile birlikte Mainnet ile Beacon Chain birleştirilecek ve buna bağlı olarak da enerji verimi artırılacak. Ancak Ethereum 2.0 için tam yükseltmenin gelmesi ise daha uzun bir süreyi kapsıyor. Çalışmalar yürütmekte olan Ethereum Vakfı açıklamalarına göre tam yükseltmenin gelmesi 2023 yılına kadar sürecek. Ancak 2023 yılında yükseltmenin tamamlanması bekleniyor. Ethereum 2.0 Nedir?

Ethereum 2.0 Nedir?

Ethereum 2.0 ile Nasıl Yenilikler Gelecek?

Bir diğer ismi ile Serenity olarak anılmakta olan Ethereum 2.0 aslında Ethereum 1.0’a bir güncelleme ve yükseltme olarak hayata geçirilecek. Yapılacak olan bu güncelleme ve yükseltme ile birlikte ağ üzerinde işlem yapılırken yaşanmakta olan tıkanma problemlerinin de ortadan kaldırılacağı söyleniyor. Elbette pek çok kişi Ethereum 2.0 yenilikleri konusunda merak içinde. Yapılacak olan bu güncelleme ile birlikte ise iki yenilik gelecek:

  1. Sharding (Bölümleme)

Sharding en anlaşılır şekilde bir veritabanı üzerinde yapılan bölümlemeler olarak tanımlanabilir. Ethereum ağı üzerinde önemli bir değişikliğe yol açacak bu durumun gerçekleştirilmesi halinde eskiden tüm işlemlerin yerleştirildiği tek bir blok zinciri yerine 64 yeni zincir kullanılacak. Dolayısıyla bu durum ağ üzerinden yapılan işlemlerin hızı konusunda oldukça önemli rol oyanayacak.

  1. Proof-of-Stake

Bilindiği üzere Ethereum ağının şu anda kullanmakta olduğu konsensüs mekanizması olarak Proof-of-Work karşımıza çıkıyor. Ancak 2.0 yükseltmesi ile birlikte bu modelin kullanımı sonlandırılarak Proof-of-Stake modeli kullanılmaya başlanacak. Aslında iki model de temelde aynı sonucun ortaya çıkarılmasını hedeflemekte. Ancak Proof-of-Work ağın güvence altına alınabilmesi için büyük bilgisayarlar tahsis ederken Proof-of-Stake ise doğrulayıcılar üzerinde kripto paraları tahsis etmektedir. Bu model aynı zamanda daha fazla sayıda kişinin bir düğümü çözme ihtimalinin önünü de açmaktadır. Bunun yanı sıra Ethereum 2.0 yükseltmesi ile birlikte gelecek olan Proof-of-Stake modeli önceden kullanılmakta olan modelden daha az miktarda enerji harcamaktadır.

Add a Comment