Hangi Coin Artacak?

Hangi Coin Artacak?

Son dönemlerde kripto para birimlerinde spekülatif fiyatlar ve arka arkaya istenmeyen bir çok olay sonucu gündemde üst sıralarda yer almaktadır. Bu olumsuz süreç yatırımcıların ve yatırım yapmak isteyenlerin akıllarına “Hangi coin artacak?” sorusunu getirmektedir. Yapılan veri ve analizler sonrası kripto para yatırımcılarının dikkatini üç tane para birimi çekmektedir. İlgililerin dikkatini üzerine çeken bu kripto paralar;

  • Bitcoin (CRYPTO:BTC),
  • Ethereum (CRYPTO:ETH)
  • Dogecoin’dir (CRYPTO:DOGE).

Yatırımcılara tavsiyede bulunurken dikkat edilmesi gereken husus yatırımcı profilinize uygun kripto parayı seçmektir. Nedeni ise, kripto paralar birbirine denk değildir ve seçilen kriptonun doğru seçim olacağını tahmin etmek oldukça zordur Çünkü her dijital paranın avantaj ya da dezavantajları bulunur.

Yatırımcı Profilinin Önemi

Yatırım yapmadan önce “Hangi coin artacak?” sorusundan ziyade kripto para yatırımının yöntemi size uygun mu değil mi karar vermelisiniz. Kripto para birimlerinin değeri aşırı değişkenlik gösterdiğinden uzun vadede yatırımların başarılı olup olmayacağı hakkında pek bir şey söylenemez. O yüzden dijital para yatırımı yapmadan önce aldığınız riski telafi edebilecek tedbirler almalısınız. Aksi durumda yatırım yerine ağır sonuçlar yaşanabilir.

Bitcoin

Kripto para birimleri hakkında “güvenli” ifadesi asla kullanılamaz. Fakat kıyas yapacak olursak Bitcoin para birimi Ethereum ve Dogecoin’den bir tık daha iyi diyebiliriz. Bu ifadeye rağmen Bitcoin de tüm kripto paralarda olduğu gibi bariz riskler taşır. Sadece rakiplerine göre bazı artı avantajları vardır. Kripto para dünyasında en bilinen ve en güvenilen para birimi Bitcoin’dir. Bunun sebeplerinden en önemlisi piyasalarda (şirket ve tacirler gibi) Bitcoin para biriminin daha çok tercih edilmesidir. Bir diğer sebebi ise Bitcoin sınırlı üretildiğinden değer görür ve “ditijal altın” olarak adlandırılır.

Ethereum

Hangi coin artacak?” sorusu sorulunca Bitcoin’den sonra akla en çok gelen kripto para birimidir. Ethereum coin, Ether blok zincirini barındırır. Coin satın alınarak Ether’e yatırım yapılır. Ethereum blok zincirine direkt yatırım yapılması pek mümkün değildir. Ancak alınan her Ether de blok zincirini desteklemiş olursunuz veya Ethereum blok zinciri kullanıcısı olan şirketlere yatırım yapabilirsiniz. Şirketlerin değerinin artması Ethereum blok zincirine bağlı olduğundan yatırımınız bu şekilde değer görecektir.

Dogecoin

Dogecoin ortaya çıkma amacı yiyecek ve gıda odaklı dijital para projeleri ile dalga geçmek içindir. Mizah amacı ile yaratıldığı için yatırımcılar güven duymada zorluk çekmektedir. Ancak bu yıl müthiş bir çıkış yaparak günlük %29 yükseliş sonucu Amerikan Dolarını 0.49 ile aşan ilk yatırım para birimidir. Yılbaşı itibari ile fiyatı 10.000’den fazla artış gösterdi. Nedeni ise, aktif yatırımcıların hızlı kar elde temek için Dogecoin para biriminin fiyatını arttırması ve Elon Musk gibi tanınmış zenginlerin sosyal medya hesaplarında Dogecoin’i önermesidir.  Verilerin sonucuna bakılacak olursa “Hangi coin artacak?” sorusuna uygun yatırım cevabı olabilir ancak yaşadığı bu yükseliş yatırım fiyatı ile eşleşmediği için hızlı bir düşüş de beklenmektedir. Kısaca Dogecoin’e yatırım yapmak isteyenler kaybetme ihtimallerini göz önünde bulunarak yatırım yapmalıdırlar.

Add a Comment