Hisse Senedi Nedir? 2022

Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi Nedir? Yatırım yapmaya karar veren insanların akıllarına gelen ilk araçlardan birisi hisse senetleridir. Hisse senedi, bir sermaye şirketi tarafından, bu şirkete ortak olan yatırımcılara ortaklık paylarını vermesi ve bu ortaklığı belgelendirmesi için verilen menkul bir kıymettir. Yatırım amaçlı olarak bir şirketten hisse senedi satın alırsanız, o şirketin aldığınız hisse senedi oranında ortağı olmuş kabul edilirsiniz.

Bir sermaye şirketi hisse senedi ihraç etmek istiyorsa, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin almalıdır. Ülkemizde hisse senetlerinin işlem gördüğü piyasaya Borsa İstanbul adı verilmektedir. Yatırımcılar, Borsa İstanbul aracılığıyla hisse senedi alım satım işlemleri gerçekleştirerek, şirketlere ortak olabilmektedirler.

Hisse Senetlerinin Özellikleri

Hisse senedi satın almak isteyen bir yatırımcı, elinde bulunan tutar ile hisse senedi alabilir. Yani hisse senedi alımında herhangi bir alt tutar aranmamaktadır. Bununla birlikte üst tutar da bulunmamaktadır. Şirketin ihraç etmiş olduğum tüm hisse senetleri de satın alınabilir. Bu durumda zaten şirket satın alınmış olur.

Hisse senetlerini istediğiniz takdirde çok kısa bir süre içinde satabilir ve nakde çevirebilirsiniz. Bu açıdan, hisse senetlerinin likiditesi oldukça yüksektir ve bu özelliklerinden dolayı sıklıkla tercih edilmektedir.

Hisse senedi yatırımı yapacaklara, yatırım konusunda eğitimler almaları ve hisse senetleri fiyatlarının üzerinde nelerin etkili olduğu konusunda bilgili olmaları tavsiye edilebilir.

Hisse Senedi Nerelerden Alınır?

Daha önce hisse senedi almamış ve hisse senedi almak isteyen yeni yatırımcıların en çok sorduğu sorulardan biri de hisse senetlerini nereden alabilecekleridir. Ülkemizde hisse senedi alım satımı yapmak oldukça kolay bir işlemdir ve herhangi bir yetkinlik gerektirmeksizin 18 yaşının üzerinde olan herkes hisse senedi alımı veya satımı yapabilir.

Hisse senedi piyasalarında, yani ülkemiz için konuşmak gerekirse Borsa İstanbul’da yatırım yapmak isteyen vatandaşların, herhangi bir ticari bankada veya aracı kurumda yatırım hesabı açtırması yeterlidir. Yatırım hesabı açtırıldıktan sonra bu hesaba para aktarılarak hisse senedi alım satımı yapılabilir.

Hisse Senedi Nedir?

En Çok Yükselen Hisse Senetleri Hangileri

Bu yazımızda sizler için yıl başından bugüne en çok değer kazanan hisse senetlerini ele aldık. Borsa İstanbul 100 endeksi içerisinde yer alan hisse senetleri içerisinde en çok değer kazanan ve yatırımcısını sevindiren hisse senetlerinin sıralaması şu şekilde:

1-Erbosan- Erciyas Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş.

1974 yılında Kayseri’de kurulan Erbosan Boru, demir-çelik ve soğuktan çekilmiş yassı ürünlerin toptan ticareti üzerine faaliyet göstermektedir. Erbosan Boru coğrafi konumu ve müşteri odaklılık politikası sayesinde hem ülkemizde hem de dünyanın birçok yerinde faaliyet göstermektedir. Erbosan Boru, Bist100 hisseleri içerisinde yer almaktadır ve tedavüldeki hisse senedi sayısı 19.999.999 adettir. Erbosan Boru’nun güncel piyasa değeri ise 2 milyar liranın üzerindedir.

Erbosan Boru, 1 Ocak’tan itibaren göstermiş olduğu %185,37’lik artış ile Bist100 hisseleri içerisinde en çok yükselen hisseler arasında ilk sıraya yerleşti. Erbosan Boru, son 1 ayda ise %21,68 oranında bir artış gösterdi.

Eğer siz de bir yatırımcı olarak 1 Ocak 2021 günü Erbosan Boru şirketinden 1000 TL değerinde bir hisse senedi satın almış olsaydınız, paranızın değeri bugün itibarıyla 2850 TL olacaktı.

2-Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Sarkuysan şirketi, 1972 yılında İstanbul Kapalıçarşı’da altın ticaretçileri ve kuyumcuların öncülüğünde kurulmuştur. Sarkuysan şirketi bünyesinde 900 civarı personeli istihdam etmektedir. Ayrıca şirketin, dünyanın çeşitli yerlerinde de önemli tesisleri bulunmaktadır ve bu açıdan uluslararası bir şirkettir.  Sarkuysan şirketi günümüzde Avrupa ve ABD olmak üzere birçok bölgeye ihracat yapmaktadır. Sarkuysan şirketinin piyasa değer ise 5 milyar lira civarındadır.

Sarkuysan şirketi, 1 Ocak’tan itibaren göstermiş olduğu %112,49’lık artış ile Bist100 hisseleri içerisinde en çok yükselen hisseler arasında ikinci sıraya yerleşti. Sarkuysan Elektrolitik, son 1 ayda ise %45,86 oranında bir artış gösterdi.

Eğer siz de bir yatırımcı olarak 1 Ocak 2021 günü Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketinden 1000 TL değerinde bir hisse senedi satın almış olsaydınız, paranızın değeri bugün itibarıyla 2112 TL olacaktı.

3-SASA Polyester Sanayi A.Ş.

1966 yılında Seyhan merkezli kurulan Sasa Polyester, günümüzde polyester, elyaf iplik ve ara ürünlerde dünyada öncü gelen üreticilerinden biri konumundadır. Kurulduğu günden beri yapmış olduğu yatırımlar sayesinde hızlı büyüme göstermiştir. 2000 yılında dünya kimya devi olan Dupont şirketini de bünyesine katmıştır. Sasa Polyester yurt içi ve yurt dışında uzun yıllardır başarılı bir şekilde faaliyet göstermektedir. Sasa Polyester’in güncel piyasa değeri ise 34 milyar liranın üzerindedir.

Sasa Polyester, 1 Ocak’tan itibaren göstermiş olduğu %107,15’lik artış ile Bist100 hisseleri içerisinde en çok yükselen hisseler arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Sasa Polyester, son 1 ayda ise %16 oranında bir artış göstermiştir.

Eğer siz de bir yatırımcı olarak 1 Ocak 2021 günü Sasa Polyester şirketinden 1000 TL değerinde bir hisse senedi satın almış olsaydınız, paranızın değeri bugün itibarıyla 2007 TL olacaktı.

4-Aksa Enerji Üretim A.Ş.

Aksa Enerji şirketi 1997 yılında kurulmuştur ve Türkiye’de faaliyet gösteren serbest elektrik üreticisi şirketler arasında en büyük halka açık şirkettir. Kazancı Holding alt kuruluşlarından birisi olan Aksa Enerji günümüzde 4 kıtada üretim yapmaktadır. Aksa Enerji bünyesinde 8 binden fazla çalışanı istihdam etmektedir ve 21 ülkede faaliyet göstermektedir. Bu açından bakıldığında Aksa Enerji uluslararası bir şirkettir. Şirket; enerji üretimi, elektrik dağıtım işi ve elektrik satışı, doğal gaz dağıtımı, jeneratör üretimi ve satışı alanlarında faaliyet göstermektedir. Aksa Enerji’nin piyasa değeri ise 9 milyar lira civarındadır.

Aksa Enerji Üretim A.Ş., 1 Ocak’tan itibaren göstermiş olduğu %102,15’lik artış ile Bist100 hisseleri içerisinde en çok yükselen hisseler arasında dördüncü sıraya yerleşti. Aksa Enerji Üretim A.Ş., son 1 ayda ise %10,75 oranında bir artış kaydetti.

Eğer siz de bir yatırımcı olarak 1 Ocak 2021 günü Aksa Enerji şirketinden 1000 TL değerinde bir hisse senedi satın almış olsaydınız, paranızın değeri bugün itibarıyla 2002 TL olacaktı.

Hisse Senedi Nedir?

Add a Comment