DOLAR
17,9608
EURO
18,5742
ALTIN
1.031,83
BIST
2.874,82

Kripto Para Nasıl Alınıp Satılır?

Kripto Para Nasıl Alınıp Satılır?
Sponsorlu
09.07.2021 21:28
0
A+
A-

Kripto Para Nasıl Alınıp Satılır?

Kripto para nasıl alınıp satılır merak ediyorsanız bu yazıda sizlere anlaşılır bir şekilde açıklayacağız. Kripto para almak için herkes tarafından bilinen yöntem kripto para alım ve satım platformlarını kullanmaktır. Son yıllarda para biriminizi yatırarak karşılığında kripto para kazanabileceğiniz gibi, diğer kripto paralarla da alım ve satım işlemi yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra madencilik yaparak da kripto para elde edebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için güçlü bilgisayar donanımlarına ihtiyacınız duyacaksınız. Bilgisayar donanımınızla karmaşık matematiksel işlemleri çözer ve bunun karşılığında bir miktar kripto parayla ödüllendirilirsiniz. Bu yöntem ilk kez ayrıca ilk kripto para birimi olan Bitcoin’in üretilme biçimidir. Eğer bir hizmet veya ürün satıyorsanız, ürün ve hizmetlerinizi Bitcoin ya da diğer kripto paralar karşılığında kripto paranızı satabilirsiniz, böylelikle kripto para elde edebilirsiniz.

Almayı düşündüğünüz Kripto Para değerinin madencilik konusunda istediği şartlar değişiklik gösterebilir. Kripto para, işlemleri güvence altına almak için kriptografi yani şifreleme kullanılmaktadır. Aslında çalışma biçimi nakit paraya alternatif olarak üretilen bir değişim aracı olarak tasarlanmış olan bir dijital varlıkdır. Kripto para, bir devletin üretmiş olduğu para birimi değildir. Merkeze bağlı olmadan çalışan kripto paralar bu sebeple herhangi bir bankaya bağlı çalışmaz. Kripto paralar herhangi bir kişi tarafından yönetilmez. Kripto paraların taklidini yapmak  imkansız, takas işlemi de mümkün değildir. Kripto paralar bir nesne olamadığı için kazanılmazdır.

Kripto Para Alım Satım İşlemi

Kripto para nasıl alınıp satılır sorusuna cevap olarak öncelikle kripto para alım satımı işlemini pek çok güvenilir platform üzerinden gerçekleştirebileceğinizi bilmelisiniz. Kripto paraların fiyatı piyasadaki arz ve talep ilişkisine bağlı olarak değişir. Kripto paranın değerini belirleyen şey onun küçük parçalara bölünebilme olanağı olduğu için istediğiniz miktarda alabilirsiniz. Kripto Para alım ve satımı yapmak için sanal bir cüzdana, kısacası bir Kripto Para adresine sahip olmanız gerekiyor. Kripto Para değerlerini, satın alma işlemi için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor.

Sponsorlu
  1. İlk önce kripto para alacağınız adresini giriniz. Girmiş olduğunuz adres çubuğunda yeşil renkli SSL sertifikasının bulunup bulunmadığından emin olun.
  2. Sayfaya ilk defa girmişseniz Hesap bölümünde yazan doğum tarihi, isminizi ve T.C. kimlik numaranız gibi bilgileri tamamlamalısınız.
  3. Hesabınızda herhangi bir kripto para ya da TR bulunmuyorsa ” Para Yatırma ve çekme’ bölümüne tıklayın. Daha sonra TR Yatırma kısmından yatırmak istediğiniz tutarı yazın ve Bildirim Gönder butonuna tıklayarak onay kutucuğunu doldurun. Sonra da devam butonuna tıklayınız. Para yatırma işlemi sırasında karşınıza çıkan işlem açıklaması kodunu not edin. Ancak kendinize ait bireysel ve vadesiz banka hesapları üzerinden transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  4. Kolay Alış ve Satış sekmesine geçiniz.
  5. İstediğiniz kripto parayı değerinden satın almak için seçin. Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Ripple gibi kripto paralarından birini satın alabilirsiniz.
  6. Almak istediğiniz kripto para tutarını yazarak almak istediğiniz Kripto Para’nın olduğu kısımdaki Al butonuna tıklayın.
  7. Kripto para işleminiz tamamlanmıştır.

Kripto Para Nasıl Alınıp Satılır

Kripto Paralar Nasıl Kullanılır?

Kripto para nasıl alınıp satılır ve bu işlemleri nasıl yapabiliriz sorularına yanıt arayanlar için, ilk olarak oluşturulması gereken şeyin bir sanal cüzdan olduğunu söylemek gerekir. Bu sanal cüzdan adreslerinin yardımıyla kripto para takası ve alışveriş yapabilirsiniz. Kripto para transfer işlemi asimetrik şifrelemeyle imzalanarak gönderilir. Her işlem ağda duyurulur ve blockchain’ e, diğer bir ifadeyle zincire dahil olur. Böylece aynı Kripto Para değerinin birden fazla kez harcanmasının önüne geçilmiş olur.

Kripto Para Nasıl Nakite Çevrilir?

Kripto paraları nakit para olarak kullanabilmek için borsalar üzerinden satış işlemi yapılabilirsiniz. Kripto Paranızı borsa üzerinden satarak karşılığında gerçek para tutarı EFT ya da havale ile alabilirsiniz.

Sponsorlu
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.