DOLAR
17,9608
EURO
18,5742
ALTIN
1.031,83
BIST
2.874,82

Kripto Para Nedir ?

Kripto Para Nedir ?
Sponsorlu
23.06.2021 11:08
0
A+
A-

Kripto Para Nedir ?

Kripto para son yıllarda aktif olmuş ve birçok kişinin sahip olduğu bir dijital para birimi olarak açıklanabilmektedir. Güvenliğin sağlanması için kripto paralarda özel şifreleme sistemleri kullanılmaktadır.  Kripto paralar devletler tarafından yönetilmez. Bu nedenle de çok daha güvenli şekilde hizmet verirler. Kripto para nedir herkesin merak ettiği bir durum olsa da konunun sınırlarının büyümesi ile tanımı da artık ezberlenir bir hale gelmiştir.

Kripto paraların birçok farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Özellikle yatırım, para transferleri ya da alım satım işlemleri için borsada kullanılırlar. Kripto paraların temelinde al sat işlemleri yer alır. Bunlar için özel borsalar vardır ve borsaların dünyanın her bir yanından yatırımcısı bulunur. Günümüzde kripto paraların önem kazanması ile bazı bankalar işlemlerinin kripto para birimleri ile yapılmasına izin vermektedir.

Kripto para borsalarının en verimli özelliği ise 7 gün 24 saat boyunca işlem imkanını yatırımcılara sunmasıdır.  Sanal dünya ne kadar  verimli olsa da bazı tehlikeleri de bulunur. Bu nedenle kripto paraların güvenli bir şekilde kazanılması için sanal cüzdanlar da kullanılmaya başlamıştır.

Sponsorlu

Kripto Para Madenciliği

Kripto paralar genel olarak belli isimler tarafından çıkarılmaktadır. Ancak her kripto para türünün bir üretim sınırı bulunmaktadır. Üretim işlemlerine ise kripto para madenciliği adı verilmektedir. Bu sistem ile kripto para borsalarında yer alan kripto paraları elde etmek mümkün olmaktadır. Her kripto para türü için farklı madencilik adımları bulunmaktadır. Ancak hepsi için gereken şey güçlü bir sistem olmaktadır.

Kripto para maden işlemi yapabilmek için farklı yollar bulunur. Bunlardan ilki CPU madenciliğidir. En eski yöntemlerden biri olan CPU madenciliği yüksek bir işlemci kapasitesi gerektirmektedir. Ancak masaüstü bilgisayara sahip olan herkes bu madenciliği yapabilmektedir. Yavaş olduğu için ise günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir.

Sponsorlu

Bir diğer madencilik ise GPU madenciliğidir.  GPU madenciliği hızlı çalışır ve oldukça düşük bir yatırıma ihtiyaç duyulur. İşlemci, ana kart ve ekran kartı GPU için yeterli olacaktır. Ancak en önemli adım soğutmadır. Aksi takdirde sistem fazla ısınmadan zarar görebilmektedir.

Bulut madenciliği ise kiralama olarak açıklanabilir. Bu işlemde madencilik yapan şirketler kullanıcılara sistemi kiralamalarına izin vermektedir. İstenen zamanlarda kiralamak mümkün olduğu için verimli bir süreçtir. Son yöntem ise ASIC madenciliğidir. Özel tasarlanmış devreler ile bu tür madencilik yapmak mümkün olacaktır. Bu da kişilerin istedikleri şekilde madencilik yapabileceği anlamına gelse de bu durum için kesin bir karar yoktur.

kripto para nedir

kripto para nedir

Kripto Para Satın Alma

Her insan günümüzde kripto para satın alma amacı ile araştırmalar yapmaktadır. Kripto para üzerinden yatırım yapabilmek için ilk olarak hangi borsanın kullanılacağına karar verilmesi gerekmektedir. Şu anda sektör  içerisinde çok farklı alanlar bulunmaktadır. Aralarından birini seçmek için ise dikkat edilmesi gereken konu güvenliktir. Güvenliğin olmadığı kripto para sistemlerinden uzak durulması gerekir. Bunun temel nedeni ise kişisel bilgiler ve elde edilen kazançların tehlikeye girebilme ihtimalidir.

Kripto para satın alabilmek için ilk olarak bir sisteme üye olunması gerekmektedir. Güvenilir olan alanlarda çeşitli kimlik doğrulama sistemleri ile üyeler güvence altına alınmaktadır. Bu nedenle mutlaka ismi duyulmuş olan platformlar tercih edilmelidir. Üye olunmasının ardından ise kredi kartı ya da havale gibi işlemler ile para yüklemesi yapılır.

Para yüklenmesinin ardından ise istenen kripto para türü istenildiği miktarda alınabilmektedir.  Kripto para alımı yapıldıktan sonra ise değerlerine göre al sat işlemleri yapılır ve kazanç elde edilmesi mümkün olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.