Kripto Para Ticareti Nedir? 2022

Kripto Para Ticareti Nedir?

Kripto para ticareti yaptığınızda, ilgili dijital paranın gelecekteki değerini tahmin ediyorsunuz. Örneğin, Litecoin ticareti yapıyorsanız, varlığın fiyatının piyasada yükseleceğini mi yoksa düşeceğini mi tahmin etmeye çalışıyorsunuz. Bu spekülasyona dayanarak, bir satın alma veya satış emri vereceksiniz. Tahmininiz doğruysa, kripto para birimi ticaretinizden kar elde edeceksiniz. Bu ticaretten para kazanabilirsiniz. Bununla birlikte, bir kripto para biriminin fiyatı düştüğünde de para kazanabilirsiniz. Bu durumda, kripto para birimini bir satış emriyle satacaksınız, böylece daha düşük bir fiyattan geri satın alabilirsiniz bu süreçte kar elde edersiniz. Kaybedenlerden daha fazla kazanan tahminler yapmanız gerekecektir. Bunu yapmak için, ticaret yaptığınız kripto para birimlerinin fiyatını neyin yönlendirdiğini anlamanız gerekir.

Genel olarak, kripto para ticareti, piyasayı doğru bir şekilde tahmin edebiliyor ve buna göre akıllı alım satımlar yapabiliyorsanız, sizi zengin edebilir.

Kripto Para Birimi Ticaret Çiftleri

Kripto para ticaret çiftleri, bir ticaret sırasında değiş tokuş edilebilen dijital varlıklardır. Örneğin, ETH/USD ticaret çiftini görürseniz, bu, ETH’yi (Ethereum) USD (ABD doları) ile değiştirebileceğiniz anlamına gelir. Kripto para sahnesinde, iki kategoride sınıflandırılan ticaret çiftleri bulabilirsiniz: fiat-kripto çiftleri ve kripto-kripto çiftleri

Kripto Para Birimi Siparişlerinin Nasıl Çalıştığını Anlayın

Kripto para ticareti oldukça yeni bir kavramdır. Bununla birlikte, özellikle ticaret emirleri söz konusu olduğunda, geleneksel ticaret yöntemlerine birçok paralellik çizer. Bunlar, seçtiğiniz komisyoncuya hangi eylemi yapmak istediğinizi belirtmek için kullanılır.

Örneğin, BTC/USD fiyatının büyük olasılıkla artacağını düşünüyorsanız, o zaman komisyoncunuzla bir satın alma emri vereceksiniz. Bu, ticaret çiftinde uzun süre kaldığınızı iletecektir. Benzer şekilde, işlemden çıkmak istediğinizde de uygun işlem emrini vermeniz gerekecektir. İşte her seviyedeki tüccarlar tarafından kullanılan en yaygın emirlerin bir listesi.

Al/Sat Emirleri

Alım ve satım emirleri, yaptığınız herhangi bir ticaretin merkezinde yer alır. Konsept oldukça basit:

Bir kripto para çiftinin fiyatının artacağına inanıyorsanız, bir satın alma emri oluşturursunuz.

Kripto para çiftinin fiyatının düşmek üzere olduğuna inanıyorsanız, bir satış emri oluşturacaksınız.

Yaptığınız her işlem bu emirlerden biri ile açılacak ve diğeri ile kapatılacaktır. Yani alım emri ile pozisyon açarsanız, piyasadan çıkmak için satış emri kullanırsınız. Aynı şey ters olarak da çalışır.

Kripto Para Ticareti Yaparken Kar ve Zararı Nasıl Hesaplayacağınızı Öğrenin

Yukarıda belirtilen emirler, her ticareti manuel olarak izlemek zorunda kalmadan piyasaya çıkmanıza yardımcı olabilir. Ancak, tutarlı karlar elde etmek istiyorsanız, başka kaynaklarla da silahlanmalısınız.

En önemli yönlerden biri, bir kripto ticaretinden ne kadar kazanmak istediğinizi ve neyi riske atabileceğinizi hesaplayabilmektir. Bu rakamlar, ticaret stratejilerinizi planlarken çok önemlidir.

Kripto Para Ticareti Nedir

Kripto Para Birimi Fiyatlarını Nasıl Araştıracağınızı Öğrenin

Rehberimizde bu noktaya kadar geldiyseniz, artık kripto para ticaretinin ne olduğu ve uygun siparişleri nasıl vereceğiniz konusunda kesin bir kavrayışa sahipsiniz. Ancak, bu ticaret sürecinin sadece bir yönüdür. Buradaki zorluk, hangi kripto para birimlerinin dikkatinize değer olduğunu anlamaktır. Bildiğiniz gibi ticaret, doğru zamanda doğru siparişleri vermekle ilgilidir.

Ancak, bu kararları önsezilere dayandıramazsınız. Ticaret hareketlerinizde bilinçli seçimler yapabilmeniz için veriye dayalı iç görülere sahip olmanız gerekir. Örneğin, Bitcoin’in ivmesini sürdüreceğini mi düşünüyorsunuz yoksa gelecekte fiyat düşecek mi? Diğer her şeyde olduğu gibi kripto para piyasaları hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, bu tür endişelere bir cevap veremezsiniz. Bu nedenle, dijital varlık ticareti yaparak para kazanmayı düşünmeden önce, nasıl araştırma yapacağınızı bilmeniz gerekir. Ticaret jargonunda bu analiz iki şekilde yapılabilir: Temel ve Teknik araştırma.

Hangi Kripto Para Birimi Ticaret Stratejisini Kullanmak İstediğinizi Belirleyin

Bir ticaret stratejisi, kripto para birimi siparişlerinizi verirken benimsediğiniz bir plandır. Her senaryo için etkili olacak tek bir yaklaşım yoktur. Bu nedenle, tüccarlar mevcut piyasa ve finansal hedefleri için en iyi sonucu veren birden fazla strateji arasında geçiş yapacaklardır. Bununla birlikte, amatörseniz, tek bir stratejiye bağlı kalmak en iyisidir. Duyguların kararlarınızı etkilemesine izin vermeden hedeflerinizi net bir şekilde belirlemenize ve yolda kalmanıza yardımcı olacaktır. Elinizi başka bir yöntemle denemeden önce bir yönteme odaklanabilirsiniz.

Üçüncü Taraftan Yardım Almayı Düşünün

Bu noktada, kripto para ticareti yaparak para kazanmak için yapmanız gereken iş miktarı kadar gerekli bilginin kapsamı karşısında bunalmış hissedebilirsiniz. Ancak, internet sayesinde – bugün, bu süreci kolaylaştırmak için emrinizde birden fazla kaynağa sahipsiniz. Kripto alım satım yolculuğunuza yeni başlıyorsanız, yol boyunca size yardımcı olacak birkaç seçenek var.

Kripto Para Ticareti Nedir?

 

Add a Comment