Kripto Paralarını Bulmak İçin 13 Milyon Dolar Harcayacak

180 milyon dolar değerinde Bitcoin’i çöpe attı! Şimdi bulmak için 13 milyon dolar harcayacak

Kripto para piyasasında hareketli bir dönemden geçilirken bazı yatırımcıların Bitcoin hikayeleri gündemden düşmüyor. 10 sene önce bilgisayarın sabit diskini çöpe atan James Howell, bugün 180 milyon dolar eden Bitcoin’i çöpte bulmak için 13 milyon dolar harcamayı göze aldı…

En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki karışıklık ve belirsiz ortam devam ederken, yatırımcılar piyasadaki gelişmeleri yakından izliyor. Analistler BTC’nin bir süre daha 20 bin dolar seviyesinde fiyatlanabileceği konusunda uyarılar yapıyor. Öte yandan Bitcoin’in uzun vadede çok daha yüksek seviyelere ulaşma beklentisi var. İşte bu sebeple pek çok kripto para yatırımcısı elinde tuttuğu Bitcoin’lerin değerlenmesini beklemeye devam ediyor.

İngiltere’de yaşayan James Howell yaklaşık 10 sene önce, evinde temizlik yaparken bilgisayarın sabit disk sürücüsünü çöpe attı. James Howell, bu diskte Bitcoin kayıtlı olduğunu tamamen unutmuştu. Talihsiz adam, 10 seneden beri çöpe attığı BTC’lerin pişmanlığını yaşarken artık bu duruma son vermek için harekete geçti. James Howell’in bilgisayar diskinde kayıtlı olan Bitcoin’lerinin değeri güncel piyasa koşullarına göre 180 milyon doları aştı. James Howell, BTC’lerin olduğu sabit diske ulaşmak için İngiltere Newport’ta bulunan bir çöp sahasının kazılmasına çalışacak.

Çöplükte 180 Milyon Dolarlık BTC Arayacak

Yaklaşık 180 milyon dolar değerinde Bitcoin’i yanlışlıkla çöpe atan James Howell, çöp sahasının kazılması için milyonlarca dolar harcamayı göze aldı. Çöp kazım işlemlerinin ve bilgisayar diskinin bulunması için 13 milyon dolarlık bir harcama yapması gerekecek. James Howell ayrıca sabit disk sürücüsüne ulaşılırsa, bu durumda BTC’lerin mevcut değerinin yüzde 10’unu Newport kasabasının kripto para birimi merkezine dönüşmesi için harcayacağını duyurdu.

Newport Belediyesi Sıcak Bakmıyor

James Howell, 10 yıl önce çöpe attığı Bitcoin içeren sabit diskini bulmak için bu tür planlar yapsa da Newport belediyesi, çöp sahasının kazılmasına sıcak bakmıyor. Bu işlemin ekolojik bir risk taşıdığını belirten belediye yetkilileri, sabit disk için çöp sahasının kazılması ve on yıldır doldurulan binlerce tonluk sıkıştırılış çöpün çıkarılması için çok fazla emek harcanacağını belirtiyor. On yıldan fazla süredir bu alanda biriken çöpün çıkarılması için muazzam bir emek gücüne ihtiyaç olacağı konusunda çeşitli tartışmalar gündeme geliyor.

Kendisi de bir bilgisayar mühendisi olan James Howell, kripto para birimlerinin ilk çıktığı dönemde 8 bin BTC satın aldığını belirtti. Henüz emekleme döneminde olan Bitcoin’i sabit diskine attıktan sonra 2013 yılında bunların varlığını unuttuğunu söyleyen James Howell, sabit diskini çöpe atmıştı. Aradan 10 yıldan fazla bir süre geçtikten sonra James Howell’ın sabit olduğu Bitcoin’lerin değeri 180 milyon doların üzerine çıktı. Talihsiz adam şimdi bu BTC’lerin bulunduğu sabit diski çöplükten bulup milyoner olmanın yollarını arıyor.

Bitcoin Madencilik Tesisi Kuracak

James Howell’ın kayıp BTC’leri şu anda 180 milyon dolar civarında bir değere tekabül ediyor. Ancak Ocak 2021’de aynı Bitcoin’ler 256 milyon dolar ediyordu. Piyasadaki yükselişin devam edeceğine inanan James Howell, bu Bitcoin’lerin daha fazla değerleneceğini düşündüğü için bir an önce kayıp diski bulmanın peşine düştü. Öte yandan sabit disk bulunsa bile yeniden çalışır duruma getirilip getirilemeyeceğine dair hiçbir garanti olmaması da işin diğer boyutu olarak göze çarpıyor. James Howell, sabit diskin bulunması halinde, “Halkın mülkiyetinde olan, temiz enerjiyle Newport halkı için Bitcoin madenciliği yapacak bir tesis kurmak istiyoruz.” ifadesiyle bu bölgede yenilikçi yatırımlar yapacağını ilan etti.

Add a Comment