Kripto Piyasaları Resmen Batıyor! 15 Temmuz

Kripto Piyasaları Resmen Batıyor! Bir Şirket Daha İflas Başvurusunda Bulundu! Kripto Para Yatırımcısının Kaybı Büyüyor!

Kripto Piyasaları Resmen Batıyor! Kripto piyasalarında bir önemli şirket daha iflas duyurusunu yaptı. Celsius, yaşadığı ödeme krizi sonrasında iflas bayraklarını çekti! İşte kriptoda son durum…

2022 yılı kripto başta olmak üzere tüm piyasalar için kötü senaryoların yaşandığı bir yıl olmaya devam ediyor. Kripto paralarda FED’in aldığı faiz kararları, enflasyon ve resesyon riskleri, ülkelerden gelen kripto para düzenlemeleri ile daha birçok etken ciddi bir çöküşe neden oldu. Terra gibi önde gelen büyük projelerin batışının ardından halihazırda yüksek olan risk faktörü yerini korku ve paniğe bıraktı. Bitcoin ise 69 bin dolara varan rekor seviyesinin ardından 20 bin doların altına sadece birkaç ay içinde düşmesinin ardından yatırımcıların endişeleri ise bir hayli arttı. Piyasalardan üst üste gelen iflas haberleri ise bu çöküşün tuzu biberi olmaya devam ediyor. Bir iflas haberi de Celsius şirketinden geldi.

Bir Kripto Kredi Şirketi Daha İflas Etti!

Kripto Piyasaları Resmen Batıyor! Dünyanın en büyük kripto kredi şirketi olarak tanımlanan Celsius, 710 milyon dolarlık borcunu ödemesinin ardından iflas başvurusu geldi. Yaklaşık 1 yıldır ödeme krizi ile uğraşan şirket, son iki haftada iflas başvurusu yapan üçüncü büyük kripto şirketi olması nedeniyle piyasalarda gerilim düzeyini artırmış durumda. ABD mahkemelerine iflas başvurusu sonrasında gündeme gelen Celsius, son zamanlarda yaşadığı ödeme krizleri nedeniyle yatırımcılarını da endişelendirmişti. Kripto para borçlanma platformu olan Celsius Network, haziran ayında müşterilerinin para çekme işlemlerini de durdurma kararı almıştı.

100 Binden Fazla Alacaklısı Bulunuyor!

Celsius tarafından önceki gün yapılan açıklamada, tüm paydaşlar için değeri en üst düzeye çıkacak şekilde yeniden yapılandırarak işlerini istikrara kavuşturmak için çalışacağını duyurdu. Bu kapsamda söz konusu operasyonları desteklemek için elinde 167 milyon dolar nakit bulunduğunu ifade etti. Önde gelen kripto şirketinin iflas başvurusunda tahmini yükümlülüklerinin 1 milyar ile 10 milyar dolar arasında olduğu aktarılıyor. Ayrıca şirketin 100 binden fazla alacaklısı olduğu belirtildi.

Celsius projesinin kurucu ortağı ve CEO’su olarak görev yapan Alex Mashinsky ise iflas kararının topluluk ve şirket için en doğru karar olduğunu ifade etti. Kararın şirketin geleceğini güçlendirecek bir an, bir karar olduğuna inandığının da altını çizdi.

Kripto Piyasalarda İflas Dalgası Başladı!

Kripto Piyasaları Resmen Batıyor! Singapur merkezli kripto para fonu olan Three Arrows Capital (3AC), İngiliz Virgn Adalarında tasfiye sürecine devam ederken ABD mahkemelerine iflas başvurusunda bulunmuştu. Takip eden haftalarda korkutan bir iflas haberi de Voyager Digital’den gelmişti. Son iki haftada iflas başvurusunda bulunan üçüncü büyük kripto şirketi olması nedeniyle piyasalarda endişe dozu da bir hayli arttı. Söz konusu kripto şirketlerinin varlıkları için piyasalarda yatırım yapan yüzbinlerce kişi ise yatırımlarını kaybetme riski ile karşı karşıya kaldı.

Kripto piyasalarda Terra ve Luna çöküşü ile başlayan iflas dalgası katlanarak büyümeye devam ediyor. Terra ve Luna çöküşü piyasalarda yaklaşık olarak 45 milyar dolarlık bir zarara neden olmuştu. Sonrasında gelen iflaslar ise benzer etkilere neden oluyor.

Kripto Piyasaları Resmen Batıyor!

Kripto Piyasalarında Son Durum Ne?

Kripto piyasalarında iflas dalgası sürerken lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), birkaç gündür toparlanma eğilimi gösteriyor. 20 bin 830 dolar seviyesinden işlem gören BTC, Ethereum (ETH) ile birlikte yükseliş eğilimi gösterdi. Ethereum’un yükselişi son 24 saatte yüzde 10 seviyelerinin üzerine çıkarak 1.213 dolar seviyelerine gelmesine neden oldu. Piyasalarda genel görünüm ise sert düşüşlerin ve fiyat dalgalanmalarının görülmeye devam edeceği yönünde.

Add a Comment