NFT Nedir, NFT’leri Değerli Kılan Nedir? 2022

NFT Nedir, NFT’leri Değerli Kılan Nedir?

NFT Nedir, NFT’leri Değerli Kılan Nedir? NFT, “non-fungible token” kelimelerinin kısaltılmış halidir ve Türkçeye Nitelikli Fikri Tapu olarak geçmiştir. Dijital dosyaların hayatımıza girmesi ile birlikte videolar, filmler, müzikler internet üzerinden erişebilir hale geldi. NFT temelinde dijital dosyaların benzersiz olduğunu savunan bir fikirdir. Dijital dosyaların üreticilerinin bu dosyalarda telif hakkı vardır ve satışını yapabilir. Satın alan kişilerde ayrı bir telif hakkı söz konusu değildir ve telif sahibi dilerse aynı araç üzerinden NFT koleksiyonu yapmaya devam edebilir.

NFT Nedir?

NFT Nedir, NFT’leri Değerli Kılan Nedir? Günümüzde en çok merak edilen ve tartışılan konulardan olan NFT, dijital dosyaların benzersiz olduğunu kanıtlayan bir veri birimidir. Blok zinciri, dijital defterde depolanır ve belirteç işlevi görür. Kripto paralarla benzerlik gösterdiği düşünülse de oldukça farklıdır. NTF, kripto para gibi değiştirilebilen bir unsur değildir. Karşılıklı olarak birbirlerinin yerine geçmesi mümkün değildir.

NFT sahipliğinin sağlanması için dijital imza kullanılmaya başlamıştır. Her dijital dosyada bir imza vardır ve kimlik doğrulaması yapılmıştır. NFT’ye sahip olmak dijital varlık üzerinde telif hakkı sahibi olmaya yol açmaz. NFT satıldığında, satın alan kişi bu NFT üzerinde telif hakkına sahip değildir, sadece yeni sahibidir.

Kullanım şeklinde bakıldığında, sanat eserlerinin satılmasına benzer şekilde bir sistemi olduğunu söylemek mümkündür. Örneğin, bir tablonun ressam elinden çıkan tek örneği vardır ve bu tablo oldukça yüksek fiyatlarla satılır. Sahibi bellidir ve asıl tablo sadece sahibindedir. Ancak aynı tablonun kopyaları yapılabilir ve farklı insanlar bu tabloları satın alarak kullanabilirler. Tabloyu satın alan kişi, ressamı değildir ve telif hakkı yoktur. Aynı zamanda ressam isterse yine aynı özelliklere sahip bir tablo çizebilir. NFT bu şekilde düşünüldüğünde mantık çerçevesinde değerlendirilebilir.

NFT Nedir, NFT’leri Değerli Kılan Nedir?

NFT Kullanımı

NFT mantığı tam olarak anlaşılmadığından kısa sürede popülerlik kazanmadı. Ancak zamanla insanlar NFT’ye rağbet göstermeye başladı ve tanınır hale geldi. Piyasasındaki en büyük dalgalanma 2020 yılında yaşandı ve uç noktalarda ücretlerle satılan NFT’ler sık sık gündeme gelmeye başladı. Bu sayede hayatımızda daha fazla yer edindi, sadece sanatçılar değil sıradan insanlar da bazen fotoğraflarını NFT olarak satışa çıkarmaya başladı.

NFT’nin onaylanması için veri tabanında kayıtlı olması gerekir. NFT olarak satışa çıkarılan her dijital dosya, veri tabanına işlenir ve sahibinin tanınması adına kimlik doğrulamaları yapılır. Fiyat belirleme aşamasında ise herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Satıcılar, fiyatları diledikleri gibi belirleme özgürlüğüne sahiplerdir.

NFT, bir nevi dijital sanat olarak hayatımıza girmiş ve bu şekilde açıklanmaya başlamıştır. NFT pazarında, avatarlar, gayrimenkuller, logolar, portreler satılmaya başladı. Her dijital sanat eseri için ilk etapta açık artırmalar yapılıyor ve en yüksek ücretleri ödeyenler sahibi oluyordu. Piyasa ortaya çıktığı günden bu yana ürünler dolar cinsinden satıldı ve günümüzde hala dolar üzerinden satışlar yapılmaya devam etmektedir. NFT Nedir, NFT’leri Değerli Kılan Nedir?

NFT Koleksiyonları

NFT koleksiyonu, oyun, müzik, film, spor ve moda sektörleri gibi son derece geniş bir alanda yayınlanabilir. Örneğin oyun kartlarından oluşan bir koleksiyon elde edilebilir ve hepsi birlikte satışa çıkarılabilir. Koleksiyon satışlarında da satış prosedürleri ve fiyat belirleme aşamaları aynı şekilde geçerlidir. Koleksiyon satın alındıktan sonra dijital sanat üreticisi aynı koleksiyonu yaparak yeniden satabilir.

NFT Market Değeri

NFT pazarı, dünyada en yüksek büyümeyi kaydeden pazarlardan biri haline gelmiştir. Ortaya çıktığı dönemlerde rağbet görmemiş olsa da 2020 yılında piyasa değeri üç katına çıkmıştır. 2021 yılında NFT için harcanan tutarın 200 milyon dolardan fazla olduğu açıklanmıştır. NFT Nedir, NFT’leri Değerli Kılan Nedir?

Add a Comment