Nükleer Kaynaklara Yönelen Bitcoin Madencileri 2022

Nükleer Kaynaklara Yönelen Bitcoin Madencileri

Çevresel etkileriyle ilgili tartışmaların merkezinde yer alan ve karbon emisyonlarını azaltmaya çalışan kripto para madencileri olarak pazarlarını çeşitlendirmek isteyen madenciler için yenilenebilir kaynaklarla birlikte nükleer enerji ön plana çıkarıldı. Kripto para ihtiyacı her geçen gün arttıkça, dünya çapında milyonlarca madenci Bitcoin üretmek için rekabet ediyor. Madencilik, büyük miktarda bilgisayar ve elektrik gerektirir. Ve madencilerin enerji ihtiyaçları taleple birlikte artar. Öyle ki bitcoin elektrik tüketimiyle pek çok Avrupa ülkesini geride bırakmıştır.

Bir Bitcoin üretim operasyonunun karbon ayak izi 227 ton olurken, bir Bitcoin altın madenciliği operasyonunun karbon ayak izi 18 ton olacaktır. Enerji tüketimleri ve çevresel etkileri konusunda eleştirilerin merkezinde yer alan Kripto madencileri, enerji kaynaklarını çeşitlendirmenin ve karbon ayak izlerini azaltmanın yollarını arıyorlar.

Madencilik Şirketlerinin Enerji Firmalarıyla İşbirliği

Temiz enerji arayışındaki maden şirketleri yenilenebilir kaynakların yanı sıra nükleer enerjiye yöneldikçe, madencilik sektörü ile enerji şirketleri arasındaki ortaklık anlaşmalarının sayısı da artıyor. Son olarak, kripto para madenciliği alanında hizmet veren Kaliforniyalı mikro reaktör şirketleri Oklo ve Compass Mining’in Ekim ayında 20 yıllık bir ortaklığa imza attığını biliyoruz. Anlaşmaya göre Oklo, madencilik faaliyetlerinin ilk aşaması için en az 150 megavat temiz enerji sağlamayı planlıyor. Bu arada, Ohio merkezli enerji şirketi Energy Harbour, 5 yıllık uzatılmış bir ortaklığın parçası olarak Aralık 2021’e kadar Standard Power’ın Ohio madencilik merkezine nükleer enerji sağlamayı hedefliyor. Teksas merkezli Talen Energy, Pennsylvania Nükleer Santrali yakınında bir kripto para madenciliği tesisi ve veri merkezi kurmayı da planlıyor. Devreye alınmasının 2022’nin sonunda yapılması planlanıyor.

Nükleer Enerji Araştırma Kurumu’nda politika geliştirme ve halkla ilişkilerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı John Cotech, Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, sektörün daha sürdürülebilir ve karbon olmayan iş uygulamalarına odaklandığını söyledi. Kripto para sektöründe durumun daha da belirgin olduğunu söyleyen Kotek, şunları söyledi: “Finans sektörü ile rüzgar, nükleer ve enerji gibi karbonsuz teknolojiler arasında yakın bir ilişki kurulması, mevcut sistemlerin iyileştirilmesinde önemli bir adımdır. İklim değişikliği ile mücadele de oldukça önemlidir.” .. Kotek, finansal ortamın ticaret ve yatırım kararlarında sürdürülebilirliği giderek daha fazla vurguladığını belirtiyor ve şöyle devam ediyor:

Nükleer enerji, kripto para birimleri için en uygun güç tedarikçisidir ve bol ve anında arz sağlar. 7/24 karbonsuz enerjidir.Nükleer santraller daha esnek operasyonları destekler ve madencilerin operasyonlarını diğer enerji kaynaklarının yapamayacağı şekilde genişletmelerine olanak tanır. Nükleer enerji, rüzgar ve güneş enerjisi gibi sıfır emisyonlu enerji kaynaklarının yanı sıra kripto para madencilerine güç sağlamak için uygundur. Kotek, ABD nükleer santrallerinin madencilere bol, güvenilir ve karbonsuz enerji sağlamaya hazır olduğunu vurguladı.

Nükleer Kaynaklara Yönelen Bitcoin Madencileri

Kripto Para Birimlerinin Enerji İhtiyacı Dikkat Çekiyor

Nuclear Innovation Alliance proje yöneticisi Alex Gilbert, kripto para birimlerinin veri işleme ihtiyaçlarını karşılamak için önemli miktarda enerjiye ihtiyaç duyduğunu, madencilerin Atom’un en karlı enerji kaynaklarını sürekli olarak izlediğini söyledi. Kripto para birimlerinin nispeten küçük boyutu nedeniyle, enerji ve kripto sektörleri arasındaki işbirliğinin sınırlı olduğunu söyleyen Gilbert, kripto piyasası büyüdükçe madencilerin enerjisi ve disiplinler arası işbirliğinin sınırlı olduğunu söyledi. Gilbert, “Kripto para birimleri için enerji talebi, enerji tedarikçilerinin dikkatini çekti ve gelecekte daha fazla teşvik olacak.” Demiştir.

Bitcoin Madenciliğinde Temiz Enerji Kullanımına Odaklanılıyor

Gilbert, nükleer gücün Bitcoin madencilerinin temiz enerji ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını değerlendirerek, “Nükleer enerji, gelişmiş yeni nesil nükleer reaktörler de dâhil olmak üzere Bitcoin madencileri için ideal temiz enerji kaynağı olabilir. Nükleer güç, veri merkezleri için güç kaynağıdır. Müşteri ihtiyaçları güvenilir temel güç kaynağı bu tip güç tüketiminin en iyi kaynağı kömür olan, insan sağlığını tehdit eden ve değişime katkı sağlayan “kirli enerji” Bitcoin madenciliğini ideal bir enerji ortağı haline getiren madencilik operasyonları devam ediyor. Gilbert bu duruma dikkat çekti. Bitcoin madenciliği, çevreyi, insan sağlığını ve iklim maliyetlerini etkileyen büyük miktarda kömür enerjisi kullanımı nedeniyle ağır eleştirilere maruz kaldığını ve normal şartlar altında kömürle çalışan birçok yakıt santralinin kapatılacağını açıkladı.

Bitcoin madenciliğinin inovasyonu desteklemek için karbondan arındırılabileceğine işaret eden Gilbert, “Bitcoin madencileri enerji kaynaklarının daha farkında ve Bitcoin madenciliği için temiz enerji kullanıyor. Vurgunun eylem üzerinde olduğunu görebilirsiniz. Bu incelemeyi yapabilirsiniz.” demiştir.

Add a Comment