Polkadot Projesi Nedir? Kim Kurdu?

Polkadot Projesi Nedir? Kim Kurdu?

Polkadot projesi nedir? Sorusu kripto para dünyasında yer alanların ya da bu dünyaya adım atan kişilerin merak ettiği bir konudur. Polkadot projesi 2017 yılında hayata geçirilmiş olan bir projedir. 2020 yılında yeniden halka sunulan bu kripto para platformu, bu projede en önemli kişi olan Gavin Wood  tarafından sunulur. Peki genel olarak Polkadot projesi nedir? İnceleyelim.

Polkadot Nedir?

Polkadot genel bir tanımla bağlı olduğu herhangi bir merkez olmayan internet sitelerini, özel izne gerek duymadan halka açık bir biçimde, ağların birbirlerine blockchain ile  bağlanmasını sağlar. Tamamen merkeziyetsiz bir yapıda internet sitesi kurulmasını amaçlar. Polkadot projesinin dahili kripto para birimi DOT olarak geçer.

Polkadot Projesi Nedir

Polkadot Projesi Tarihi

Polkadot projesinin başlangıç tarihi 27 Ekim 2017 yılı olarak geçer. 2020 yılında ise en önemli kurucularından biri olan Gavin Wood tarafından yeniden kullanıma açılır. Polkadot projesinin herhangi bir merkezi bulunmaz. Merkezi olmasa da bunun yerine bir blok zinciri üzerinde çalışır. Polkadot, bağımsız olarak işlem gören blok zinciri ağlarını birbirlerine bağlamayı ve bu sayede güvenli yollarla veri ve bilgi akışı sağlamayı amaçlayarak ortaya çıkar. Polkadot sistemi sayesinde dışarıdan gelen herhangi bir müdahaleye karşı güçlü bir internet ağı oluşturulur.

Polkadot Neden Kullanılır?

Polkadot projesinin ne olduğu kadar, bu projenin kullanım alanı da merak edilenler arasında yer alır. Polkadot projesinin kullanımı kripto para göndermek ve almak içindir. Yalnızca kripto para göndermek ya da almak olarak tanımlamamızın yetersiz olduğu Polkadot projesi  kullanıcı işlemlerinin özel ve etkin yollarla kendi blok zinciri ağlarını oluşturmalarını sağlar. Bu şekilde kullanıcıların verileri gizlenmiş olur.

Polkadot Projesi Avantajları Nelerdir?

Polkadot projesi kurulduğu günden bugüne kadar kullanıcılarına pek çok avantaj sunmuştur. Polkadot projesinin avantajlarının başında, pek çok parçalanmış ağın kullanıldığı bu sistemde, paralel ağlar sayesinde yapılan işlemlerin yavaşlamasını engeller. Ayrıca kullanıcılarına yüksek güvenlik imkanı sunar. Bu sayede de Polkadot projesinin kullanımı artar. Polkadot’un protokolü, ağ üzerinden yapılan işlemler için yeniden tasarlanabilme özelliğine sahiptir. Bu sayede Polkadot ağları her daim güncel ve güvenli kalır.

Polkadot Nasıl Satın Alınabilir?

Polkadot satın alma işlemi Türk lirası ile oldukça kolay bir şekilde halledilir. Polkadot satın almak için öncelikle herhangi bir kripto para borsası üzerinden ücretsiz bir şekilde hesap oluşturmanız gerekir. Ardından her kripto para türünün yeni hesap açımında olduğu gibi kimlik doğrulaması yapmanız gerekir. Kimlik doğrulaması yapmak içinse hesap doğrulaması bölümünden kimlik ya da pasaportunuzu kullanarak, net bir şekilde ön ve arka yüzlerini yüklemeniz gerekir. Ardından hesap doğrulaması sağlanacaktır. Bu işlemlerin ardından istediğiniz türde bir ödeme yöntemi belirlemeniz gerekir. Polkadot satın alacağınız zaman varlık listesinden Polkadot’u seçmelisiniz.

Satın almak istediğiniz tutarın girişini yaptıktan sonra satın alma önizlemesi seçeneği ile işleminizin tüm ayrıntılarını görebilir ve onayınızdan sonra Polkadot satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Polkadot madenciliği yaparak da satın alabilmeniz mümkündür.  Polkadot projesi nedir? Sorusunun cevabı bu şekildedir.

Polkadot Gönderme İşlemi

Polkadot kripto paraları bir başkasına gönderme işlemi oldukça basittir. Polkadot gönderme işlemi için cüzdanınıza girmeniz gerekir. Cüzdanınızın alt kısmında yer alan gönder seçeneğine tıklamalı ve ilk olarak göndereceğiniz kişinin cüzdan adresini eksiksiz ve doğru olarak girin. Bu işlemin ardından  göndermek istediğiniz miktarın girişini yapın. Göndermek istediğiniz ağ türünü seçmeniz gerekir. Güvenliğin sağlanması için karşınıza tekrar doğrulama sayfası çıkacaktır. Girmiş olduğunuz tüm bilgilerin kontrolünü tam olarak sağladıktan sonra şimdi gönder seçeneği ile işleminizi tamamlamış olursunuz.

Polkadot satın alma yöntemlerinden ve Polkadot projesi nedir? Sorusundan bahsettik.

 

Add a Comment