Popüler Kripto Para Birimleri 2022

Popüler Kripto Para Birimleri

Popüler Kripto Para Birimleri. Tüm kripto para birimleri eşit yaratılmamıştır. Bazıları harika bir teknoloji ile doğar. Diğerleri bir şaka olarak doğar. Aralarında bir benzerlik vardır, herhangi bir sanal para birimi yalnızca belirli bir grup insan için değerlidir.

Popüler Kripto Para Birimleri. Diğer varlık türleri gibi (hissesenetleri veya gayrimenkul gibi), fiyatları dalgalanarak ani milyarderler ve aynı zamanda tehlikeli yatırımlar yaratabilir. İşte bugün mevcut olan en popüler kripto para birimleri.

Popüler Kripto Para Birimleri

Bitcoin (BTC)

Bitcoin, 2009 yılında oldukça gizemli bir kişi olan Satoshi Nakamoto tarafından oluşturuldu. Birçok insan için sanal paradan bahsetmek Bitcoin’e atıfta bulunur. Marka değeri nedeniyle, kalan tüm sanal para birimleri, Bitcoin’e alternatif sanal para birimi olan ‘altcoin’ olarak kabul edilir. Popüler Kripto Para Birimleri

Bitcoin devrim niteliğinde çünkü Merkez Bankası gibi güvenilir üçüncü taraflara ihtiyaç duymadan eşler arası ödemelere izin veriyor. Bunun yerine işlemler Blok zinciri teknolojisi ile yapılır. Blok zinciri açık kaynaktır, bu herkesin orijinal kodu alıp onunla yeni kod üretebileceği anlamına gelir. Geliştiriciler, Bitcoin ve onunla birlikte gelen Blockchain teknolojisinin diğer uygulamalarına yüzlerce alternatif yarattı.

Bitcoin, Blockchain teknolojisini kullanan, para arzını kontrol eden veya işlemleri doğrulayan ilk merkezi olmayan kripto para birimidir, dağıtıma uğranmış blok zinciri, Bitcoin geçmişindeki tüm yaşanan işlemlerin defteri gibi davranır. Bu defter, bir tarafın gönderdikleri bitcoinlerin sahipliğini kanıtlamasına izin verir ve Double Spend sorununun (aynı miktarı iki kez harcama) önceki dijital nakit formlarıyla ilişkilendirilmesini önler.

BAT – Basic Attention Token

Bu, son 4 yılın en sıcak kripto para birimlerinden biridir. BAT, Ethereum üzerine inşa edilmiş açık kaynaklı ve merkezi olmayan bir yayın değişim platformudur. BAT, Mozilla Firefox ve Java programlama dilinin kurucu ortağı Brendan Eich tarafından kuruldu.

BAT, platformunda kullanıcının dikkatini doğru bir şekilde fiyatlandırmak amacıyla oluşturulmuştur. Reklamcılar, kullanıcıların dikkatini çekmek için web sitesi üreticilerine BAT öder.

Kullanıcılar, izleyicileri ve kötü amaçlı yazılımları engellemek için tasarlanmış açık kaynaklı, gizlilik odaklı bir tarayıcı olan Brave adlı tek bir tarayıcı aracılığıyla BAT’ı kullanır. BAT, güvenli bir şekilde anonim hale getirmek ve kullanıcının dikkatini çekmek ve yayıncılar için eşdeğer ödülleri hesaplamak için blok zinciri teknolojisini kullanır.

Ethereum (ETH)

Ethereum, akıllı sözleşmelerin oluşturulmasını sağlayabilmek için blok zinciri kullanan akıllı bir teknolojidir. Akıllı sözleşmeler, Blockchain’e yazılabilen ve onları değişmez kılan kod parçalarıdır. Bir sözleşme kullanmak istediğinizde, Ethereum Blockchain üzerinde sözleşmeye ve işlemi doğrulayan ağa referans veren yeni bir işlem oluşturursunuz.

Kripto para birimleri ; Ethereum, iki tür Ethereum ve Ethereum Classic’e ayrılmıştır. Vitalik Buterin tarafından yaratılan ve 2015 yılının ortalarında piyasaya sürülen Bitcoin, 1,1 milyar dolar civarında piyasa değeri ile Bitcoin’den daha fazla potansiyele sahip bir sanal para birimi olarak lanse edildi. Popüler Kripto Para Birimleri

Litecoin (LTC)

Litecoin, Eylül 2011’de Charles Lee (eski Google çalışanı) tarafından diğer kripto para olan Bitcoin’e alternatif olarak piyasaya sürüldü. Kullanıcılar ayrıca ürün ve hizmetler karşılığında onu kullanabilir.

Litecoin, eşler arası işlemlerin hızını ve ölçeklenebilirliğini geliştirmek için bir alternatif olarak tasarlanmıştır. Litecoin işlemleri, daha kolay bir İş Kanıtı sistemi kullanılarak Bitcoin’den 4 kat daha hızlı onaylanır. Daha yüksek işlem hızları, Litecoin’in daha fazla işlemi destekleyebileceği ve işlem maliyetlerini azaltabileceği anlamına gelir.

Litecoin ayrıca, Bitcoin gibi bir işleme sistemi yerine hafızası güçlendirilmiş bir İş Kanıtı sistemi kullanarak kendisini farklılaştırıyor. Popüler Kripto Para Birimleri

Bitcoin Nakit (BCH)

Bitcoin Cash, Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için oluşturulmuş bir Bitcoin çatalıdır. Temel fark, Bitcoin Cash Blockchain zincirindeki ayarlanabilir blok boyutudur. Varsayılan değer, Bitcoin blok boyutunun 8 katı olan 8MB’dir. Geliştiriciler, blok boyutunu 1 GB’a ölçeklendirmek için araştırmalar yürütüyor ve Visa ve Mastercard gibi büyük ödeme ağlarıyla aynı seviyede işlem hacmine izin veriyor. Daha büyük blok boyutları, aynı anda bir bloğa daha fazla işlem sığacağından işlem maliyetlerini de düşürür.

Bununla birlikte, Bitcoin Cash’in dezavantajı, daha büyük blok boyutunun, daha büyük bir madencilik havuzunu doğrulamak ve kontrol etmek için çok daha güçlü bir işlem gücü gerektirmesidir ve bu da Blockchain’in merkezi olmayan yapısını zor ve kolay bir şekilde hacklemesini sağlar.

BNB – Binance Coin

Binance, 2017 yılında sanal para piyasasını başlattı. Başlangıçta seyahat masrafları, uçak biletleri ve hatta sanal hediyeler için kullanılan sanal bir para birimiydi.

24 Nisan 2019’da Binance, Binance Chain Mainnet’i resmi olarak tamamladı ve Binance platformunda çalışan BNB’yi desteklemeye başladı.

Şu anda BNB, Binance Launchpad’de düzenlenen token satış programlarında kullanılan Binance bitcoin ticaret platformundaki her türlü işlem için ödeme yapmak için kullanılıyor.

Ripple (XRP)

Kripto para birimleri ; Ripple, ülkeler arasında hızlı ve kolay bir şekilde para transferi yapmak için tasarlanmış bir platformdur. Ripple, işlemleri Blockchain defterine kaydetmek amacıyla Ripple adlı kendi kripto para birimini kullanır. Kullanıcılar paralarını Ripple’a çevirir, Ripple Blockchain üzerinde işlem yapmaları gerekir ve alıcı Ripple sanal para birimini kendi para birimine çevirecektir. Ripple’ın blok zinciri, diğer kripto para birimleriyle aynı madencilik tekniğini kullanmaz, bunun yerine şu anda Zaman Kilitli Sözleşmelerde tutulan sabit bir para arzına dayanır.

Monero (XMR)

Monero, Bitcoin kullanırken gizlilik sorunlarını çözmek için tasarlanmıştır. Bitcoin şeffaf bir Blockchain kullandığından, herkes IP adresine veya diğer bilgilere dayalı olarak bir bireyin kimliğine bağlanabilen izlenebilirlik için Bitcoin işlemlerini izleyebilir. Monero, gönderen, alıcı ve gönderilen miktar hakkındaki verileri şifreler, böylece hiç kimse para birimini izleyemez.

Zcash (ZEC)

Zcash, gizlilik odaklı, sanal bir para birimidir ve her bir taraf hassas bilgileri korumak için sıfır bilgi kanıtı olarak bilinen bir kavram kullanır. Ayrıca, kullanıcının bilgileri görüntülemesine izin veren ancak izinleri düzenlemeyen bir görünüm anahtarı uygular. Örneğin, birisi hesabınızı görüntülemek için bir anahtara sahip ancak harcama yapamıyor.

Cardano (ADA)

Cardano, dijital jetonu ADA’yı kullanarak dijital para göndermek ve almak için kullanılan başka bir platformdur. Ether’e benzer şekilde Cardano ağı, Blockchain üzerinde merkezi olmayan uygulamaları çalıştırır.

2015 yılında Ethereum kurucu ortağı Charles Hopkinson tarafından oluşturuldu ve bazen “Japonya’nın Ethereum’u” olarak anılıyor çünkü İlk Para Teklifi (ICO’lar) projelerinin %95’i kötü anımsanıyor. Cardano, Blockchain teknolojisinde uzmanlaşmış uluslararası bir bilim adamları ve akademisyenler ekibi tarafından yönetilmektedir.

Stellar (XLM)

Stellar, Ripple’ın bir çatalıdır, Stellar, 2014 yılında Ripple’ın kurucu ortağı Jed McCaleb ve eski avukat Jouce Kim tarafından Ripple ile olan iç anlaşmazlıkların ardından başlatıldı. Ripple sanal para birimi gibi, Stellar da ağın tamamen açık kaynaklı olduğu sınırlar arasında hızlı ve verimli para transferleri ağıdır.

NEO

NEO, Blockchain üzerinde akıllı sözleşmelerin ve varlıkların geliştirilmesini sağlayan, gelişmekte olan bir platform ve dijital belirteçtir. Bu kripto para birimi, iki platform benzer rolleri ve hedefleri paylaştığı için Ethereum ile karşılaştırılır.

EOS

EOS, Bitshares’in kurucusu Dan Larimer ve Consensus 2017’deki dünya duyurusu tarafından oluşturulan Ethereum’u ortadan kaldırmayı amaçlayan başka bir Blockchain platformudur. Platform, Ethereum’un saniye başına düşük işlem sayısını atlamak için oluşturuldu ve EOS kurucularının destekleyecek kadar yüksek olmadığına inanıyorlar. Gelecekte ‘nesnelerin interneti’. EOS, saniyede maksimum 50.000 işleme sahiptir ve bu da onu hız açısından hem Ethereum hem de VISA’nın önüne geçirecektir.

NEM (VIEW)

NEM, XEM belirteci ile dağıtılan bir Blockchain ve sanal para birimidir. NEM platformu, Java ve Javascript tabanlı bir sunucu ve istemci altyapısı görevi görür ve XEM, Eigentrust ++ algoritması üzerine kuruludur.

TRON

Popüler Kripto Para Birimleri. Kripto para birimleri ; TRON, Eylül 2017’de kuruldu ve Justin Sun tarafından yönetiliyor. TRON, birkaç yıl önce Bit Torren’i satın aldı.

Kuruluşundan bu yana, TRON’un rakiplerine kıyasla nispeten az olan 300.000’den fazla hesabı var, ancak bu madalyonun büyümesi için oldukça etkileyici.

TRON madeni para oluşturmanın amacı, insanların dünya çapında ücretsiz bir eğlence içerik sistemi oluşturmasına yardımcı olmaktır. TRON, kullanıcıların özgürce içerik yayınlamasına, verileri yayınlamasına, dijital varlıkları dağıtmasına olanak tanır. Böylece son derece çeşitli ve zengin bir eğlence içerik sistemi oluşturuyor. Popüler Kripto Para Birimleri

Add a Comment