VİOP Nedir? 2022

VİOP Nedir?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) Nedir?

Benzer olmalarına rağmen, vadeli işlemler ve opsiyonlar bazı önemli farklılıklara sahiptir.Vadeli işlem piyasaları kapitalizmin merkezidir. Benzin ve keresteden gıda zincirindeki kilit öğelere kadar değişen mallar için toptan ve nihayetinde perakende pazarlarındaki fiyatların temellerini sağlarlar. Vadeli işlem sözleşmeleri gibi, opsiyonlar da bağlayıcı anlaşmalara tabi olan menkul kıymetlerdir. Opsiyonlar ve vadeli işlem sözleşmeleri arasındaki temel fark, seçeneklerin size, opsiyon sözleşmesinin kurallarına uyduğunuz sürece, buna zorunlu olmaksızın temel bir menkul kıymeti veya varlığı satın alma veya satma hakkı vermesidir.

Ayrıca opsiyonlar türev ürünlerdir. Türev, değerini kendi içsel değerinden değil, bunun yerine temel alınan menkul kıymetin ve zamanın değerinden alan bir finansal araçtır. Örneğin, IBM hisse senedi opsiyonları, IBM hisse senedi fiyatından doğrudan etkilenir.

Bir vadeli işlem sözleşmesi, önemli ölçüde farklı olmakla birlikte, kavram olarak bir hisse senedi veya tahvile benzer bir güvenliktir. Hisse senedi size öz sermaye sağlarken, tahvil sizi borç sahibi yapar, vadeli işlem sözleşmesi, gelecekte belirli bir zamanda emtia veya finansal araçların teslimi için koşulları belirleyen yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmadır. Vadeli işlem piyasaları, birkaç yüz yıl önce tüccarların ürün ve hasat verimi beklentilerine dayalı olarak gelecekte bir noktada mal ve hizmet ticareti yaptıkları bir mekanizma olarak ortaya çıktı ve gelişti.

Hisse senedi ticaretinde yeniyseniz ve bir süredir piyasanın inceliklerini öğrenmeye çalışıyorsanız, şimdiye kadar bazı temel bilgileri anlamış olabilirsiniz. Şirketlerin hisse senetleri NSE ve BSE gibi borsalarda listelenir ve kar elde etmek için hisse senetlerini temel ve teknik analizlerinize göre alıp satabilirsiniz. Hisse senedi alım/satımının bu standart yolu, nakit piyasası olarak bilinir. Hisse senedi piyasasında, spekülasyon, arbitraj ve riskten korunma için bolca kullanılan türev piyasası olarak bilinen başka bir segment daha vardır.

Türevleri Nelerdir?

Adından da anlaşılacağı gibi, türevler, değerlerini temel alınan bir menkul kıymet veya kıyaslamadan “türeten” finansal menkul kıymetlerdir. Hisse senetleri, para birimleri, emtialar ve tahviller, en yaygın temel menkul kıymetlerden bazılarıdır. Dayanak bir kıyaslamanın fiyatındaki herhangi bir dalgalanma, onun türevlerinin fiyatlarında da bir dalgalanmaya neden olur.

Türev alım satımı söz konusu olduğunda, taraflar arasında değiş tokuş edilen bir sözleşme türüdür. Tıpkı nakit segmentinde olduğu gibi, borsalarda türev ürün alıp satabilirsiniz. Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri, türev segmentinin en yaygın örnekleridir.

VİOP Nedir

Geleceği Nedir?

Tanımla başlamak gerekirse, vadeli işlemler, alıcı/satıcı tarafların önceden belirlenmiş bir gelecek fiyat ve tarihte bir menkul kıymeti işlemesini gerektiren türev sözleşmelerdir. Sözleşme, alıcının, geçerli fiyatından bağımsız olarak, vade tarihinde önceden belirlenmiş bir fiyattan dayanak menkul kıymeti satın almasını ve satıcıya satmasını zorunlu kılar.

Basit bir deyişle, vadeli işlem sözleşmeleri, tüccarlar tarafından bir dayanak varlığın veya menkul kıymetin fiyatını kilitlemek için kullanılır. Her vadeli işlem sözleşmesinin bir son kullanma tarihi ve bir fiyatı vardır. Örneğin, NSE’de, hisse senedi vadeli sözleşmelerinin aylık bir geçerliliği vardır ve her ayın son Perşembe günü sona erer. Ancak, alım satım için 1 aylık, 2 aylık ve 3 aylık sözleşmeler mevcuttur.

Sözleşme sahibi, sona erme tarihine kadar, kâr veya zarar elde edip etmemesine bakılmaksızın sözleşme şartlarını zorunlu olarak yerine getirmelidir. Tüccarlar ve yatırımcılar, temeldeki menkul kıymetlerin fiyat dalgalanmalarına karşı korunmak ve kayıpları önlemek için vadeli işlem sözleşmelerini yaygın olarak kullanırlar.

Seçecekleri Nelerdir?

Vadeli işlemlerde olduğu gibi, opsiyonlar da değerlerini bir dayanak varlık veya güvenlikten alan türevlerdir. Ancak vadeli işlem sözleşmelerinden farklı olarak, opsiyon sözleşmeleri, sahibini istemedikleri takdirde varlığı satın almak/satmak zorunda bırakmaz.

Vadeli işlemlere benzer şekilde, opsiyon sözleşmelerinin de sabit bir son kullanma tarihi vardır. Hisse senedi opsiyonları için de aynısı her ayın son Perşembe günüdür ve sözleşmeler 1-3 ay geçerlilik süresine sahiptir. Vade sonuna kadar, hamil alım veya satım opsiyonunu kullanma hakkına sahiptir.

Türev Ticaret İşlemleri Riskli Midir?

Artık en azından geleceklerin ve seçeneklerin ne olduğu hakkında temel bir anlayışa sahip olduğunuzu umuyoruz. Türev ticaretinin çok riskli olabileceğini ve önemli kayıplara yol açabileceğini unutmayın. Borsada yeniyseniz, nakit segmentine bağlı kalmak daha iyidir. Türevleri denemeden önce en az birkaç ay nakit piyasasında daha küçük miktarlarda işlem yapın.

Yeterli bilgi ve deneyime sahip olmadan, türev piyasasında zor kazanılan paranızın çoğunu hızla kaybedebilirsiniz. Uzun süredir piyasadaysanız, borsa yolculuğuna başlarken güvenilir kaynaklardan öğrenmeye devam edin. Pazarda yeniyseniz, hedefiniz daha küçük ama tutarlı karlar olmalıdır.

Add a Comment