DOLAR
17,9662
EURO
18,5952
ALTIN
1.034,38
BIST
2.855,09

Yükselecek Kripto Para Birimleri 2022

Yükselecek Kripto Para Birimleri 2022
Sponsorlu
20.09.2021 20:21
0
A+
A-

Yükselecek Kripto Para Birimleri

Yükselecek Kripto Para Birimleri; Bu yazımızda sizlere yükselmesi beklenen Bitcoin harici diğer coinlerden bahsedeceğim. Aşağıda yükselmesi beklenen ilk 4 Kripto para birimine göz atabilirsiniz.

Kripto para birimleri alanı her zaman genişliyor ve bir sonraki harika dijital token yarın piyasaya sürülebilir. Bunu dikkate aldık, ancak dijital bir para biriminin listeye dâhil edilmesinin başka nedenleri de vardır.

Ethereum (ETH)

Listemizdeki ilk Bitcoin alternatifi olan Ethereum, akıllı sözleşmelerin ve merkezi olmayan uygulamaların (dapps) herhangi bir kesinti, dolandırıcılık, kontrol veya üçüncü bir tarafın müdahalesi olmadan oluşturulup çalıştırılmasını sağlayan merkezi olmayan bir yazılım platformudur. Ethereum’un arkasındaki amaç, milliyet, etnik köken veya inançtan bağımsız olarak dünyadaki herkesin özgürce erişebileceği merkezi olmayan bir finansal ürünler paketi oluşturmaktır. Bu yön, bazı ülkelerde devlet altyapısı olmayanlar gibi sonuçları daha çekici hale getirir ve devlet kimlikleri banka hesaplarına, kredilere, sigortaya veya çeşitli diğer finansal ürünlere erişim sağlayabilir.

Sponsorlu

Ethereum, herhangi bir üçüncü taraf müdahalesi olmadan yerel kripto para birimi olan ether aracılığıyla küresel olarak değer göndermek ve almak için kullanılabilen blok zinciri tabanlı bir yazılım platformudur. Ama aynı zamanda bundan çok daha fazlasını da yapabilir.

İlk olarak 2013 yılında Rus-Kanadalı programcı Vitalik Buterin tarafından önerilen Ethereum, geliştiricilerin kendi özel uygulamalarını oluşturmalarına izin vererek kripto para birimlerinin faydasını genişletmek için tasarlandı. Geleneksel uygulamalardan farklı olarak, “merkezi olmayan uygulamalar” olarak adlandırılan bu Ethereum tabanlı uygulamalar, akıllı sözleşmelerin kullanımı sayesinde kendi kendini yürütür. Akıllı sözleşmeler, Ethereum blok zincirinde depolanan ve önceden belirlenmiş koşullar karşılandığında belirli işlevleri otomatik olarak yerine getiren kod tabanlı programlardır. Bu, belirli bir olay gerçekleştiğinde bir işlem göndermekten veya belirlenmiş bir cüzdana teminat yatırıldıktan sonra para ödünç vermekten herhangi bir şey olabilir. Bu akıllı sözleşmeler, Ethereum üzerine kurulu tüm merkezi olmayan uygulamaların ve diğer blok zinciri platformlarında oluşturulan diğer tüm dapp’lerin temelini oluşturur.

Sponsorlu

XRP

XRP, 2011 yılında geliştiriciler David Schwartz, Arthur Britto ve Jed McCaleb tarafından geliştirilen bir blok zinciri olan XRP defterinin doğal varlığıdır.

Protokol resmi olarak 2012 yılında başlatıldı ve kısa bir süre sonra ekip, CEO olarak katılan Chris Larsen tarafından yönetilen “OpenCoin” adlı yeni bir şirket kurdu. Ertesi yıl şirket adını “Ripple Labs Inc” olarak değiştirdi. 2015 yılında pazarlama amacıyla “Ripple” olarak kısaltılmadan önce.

XRP ve Ripple özünde bağlantılı olsa da, iki ayrı varlık olarak çalıştıklarını belirtmek önemlidir. Ripple, küresel ödeme çözümleri oluşturan bir fintech şirketi iken XRP, mikro işlemler, havale ve çevrimiçi ödemeler için kullanılabilecek bağımsız bir dijital varlıktır.

Yükselecek Kripto Para Birimleri

Cardano (ADA)

2017 yılında piyasaya sürülen Cardano, daha ölçeklenebilir, güvenli ve verimli bir alternatif olarak Ethereum ve diğer merkezi olmayan uygulama platformlarıyla doğrudan rekabet etmeyi amaçlayan üçüncü nesil bir blok zinciri (sırasıyla birinci ve ikinci nesiller olarak Bitcoin ve Ethereum’u takip ediyor) olarak faturalandırılıyor. Merkezi olmayan uygulamalar, bir akıllı telefondaki uygulamalara benzer. Bununla birlikte, temel fark, arka planda çalışan herhangi bir üçüncü taraf olmadan özerk olarak çalışan dapp’lerdir. Bu özerkliği, önceden belirlenmiş belirli koşullar karşılandığında bir işlevi yerine getirmek için özel olarak tasarlanmış bilgisayar programları olan akıllı sözleşmeler kullanarak elde ederler.

Örneğin, önceden bir cüzdana bir miktar teminat yatırmış olmaları koşuluyla, herkese borç para veren teminatlı bir borçlanma dapp’i oluşturabilirsiniz. Bu durumda akıllı sözleşme, teminat cüzdanı doğru miktarda fon aldıktan hemen sonra borçluya bir işlem (kredi) göndermek üzere programlanacaktır. Akıllı sözleşme, borçlunun zamanında geri ödeme yapmaması durumunda teminatı tasfiye etmek (kilitli fonları tutmak) için de programlanabilir.

Tether

Tether, piyasa değerini fiat para birimine sabitleyen ilk kripto para birimlerinden biriydi. Temmuz 2014’te piyasaya sürülen Tether, başlangıçta “Realcoin” olarak adlandırıldı ve kripto para ekosistemi boyunca gerçek para birimini hareket ettirmenin sürtüşmesini azaltmak için her bir tokene 1,00 dolar değer biçti. Dolar sabiti nedeniyle Tether ve diğer benzer kripto para birimleri “stablecoin” olarak adlandırıldı. Tether, piyasa değerine göre en büyük sabit paradır ve kullanıcıları, tetherleri dolar karşılığında kullanabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.